Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

Предмет вивчення географії материків та океанів.

ОКЕАНИ: Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий

Індійський океан

Особливості фізико-географічного положення

Індійський океан третій за площею і най- тепліший у світі. Він розташований між Азією на півночі, Африкою на заході, Австралією на сході й Антарктидою на півдні. Основна частина розташована в Південній півкулі. Найбільшу ширину океан має між Південним тропіком й екватором. В акваторії океану розташований острів Мадагаскар.

Історичні відомості про освоєння та дослідження

Задовго до нашої ери єгипетські кораблі вирушали Індійським океаном до далеких берегів Азії і Африки. Від IV ст. починається освоєння океану китайськими мореплавцями, які доходили до Червоного моря, а згодом і до східного узбережжя Африки. У 1292—1294 рр. Марко Поло на зворотному шляху із Китаю до Європи проплив від Малаккської протоки до Перської затоки. У 1498 р. Васко да Гама першим із європейців обігнув Африку й дістався океаном до Індії.

Геологічна будова та рельєф дна

Западина Індійського океану має певні особливості. Тут порівняно слабко розвинений шельф, а материковий схил характеризується незначними шириною і крутістю (особливо вздовж африканського узбережжя). В Індійському океані сформувалася найскладніша система серединноокеанічних хребтів. Вона займає приблизно шосту частину дна океану. Особливістю Західноіндійського, Аравійсько-Індійського й Центральноіндійського хребтів є їхнє потрійне з’єднання.

Найбільші глибини океану пов’язані з жолобами, найглибшим із яких є Зондський.

Характерні риси клімату. Властивості водних мас та океанічні течії

Основна частина океану розташована в екваторіальному, субекваторіальному і тропічному кліматичних поясах. Цим пояснюються високі температури поверхневого шару веди. Найтеплішою частиною океану є північна, яка добре прогрівається та позбавлена припливу холодних вод із півдня. Найвищі температури спостерігаються в Перській затоці й Червоному морі. Біля берегів Антарктиди температура знижується до -0,5°С.

В океані виділяються дві області з високими показниками солоності. Перша охоплює північно- західну частину океану. Так, в Аравійському морі солоність становить 35,5—36,0 ‰, у Перській затоці — 37—39 ‰, а в Червоному морі досягає 42 ‰ (це найвищі показники у Світовому океані). Друга область високої солоності розташована в субтропічному поясі Південної півкулі.

На заході екваторіального поясу солоність становить 35,0—35,5 ‰, а на сході вона знижується до 33—34 ‰. Зменшується цей показник і поблизу берегів Антарктиди.

У південній половині океану сформувалася система течій, подібна до систем Тихого й Атлантичного океанів. Тут із теплих (Південної Пасатної, Мадагаскарської) і холодних течій утворюється кругообіг. У північній частині особливості течій зумовлюються дією мусонів. Мусони сильно впливають і на клімат півострова Індостан.

Своєрідність органічного світу

Тваринний світ Індійського океану має риси подібності із фауною західної частини Тихого океану. Тут живуть різні види коралів, велика кількість крабів, рачків, молюсків, зустрічають

ся гігантські морські черепахи, кити, ластоногі. Із риб у північній частині поширені тунці, анчоус, скумбрія, летючі риби, акули. У південних водах живуть нототенії і білокровні риби.

Природні ресурси та їх використання. Проблема забруднення океанічних вод

Найважливішими мінеральними ресурсами шельфу Індійського океану є нафта й природний газ. Особливо виділяється район Перської затоки, звідки щорічно вивозиться понад 500 млн тон нафти. Серед інших мінеральних ресурсів особливе місце займають залізо-марганцеві конкреції, які поширені в усіх океанічних улоговинах. У прибережних районах країн Південно-Східної Азії розробляються родовища олов’яних руд.

Морський промисел не набув у Індійському океані такого розвитку, як у Тихому й Атлантичному. Рибальство обмежується прибережною зоною, тому біологічні ресурси використовуються недостатньо. Жваві морські шляхи розташовані в північній і західній частинах океану. Основна їхня частина проходить через Суецький канал, Зондську і Малаккську протоки, а також у напрямку мису Доброї Надії. За рівнем забруднення виділяються Перська затока й прилеглі райони.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити