Географія - Зовнішнє незалежне оцінювання

ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

Материки

Антарктида

Загальні відомості

• Площа — 13 177 тис. км2 (п’яте місце у світі).

• Площа шельфових льодовиків й островів — 1582 тис. км2.

• Довжина берегової лінії — 30 тис. км.

• Постійне населення відсутнє.

• Середня висота над рівнем моря (з шельфовими льодовиками) — 2040 км.

• Середня висота підльодовикової поверхні — 410 м.

• Максимальна температура — +14,6°С, бухта Надії.

• Мінімальна температура— -89,2°С, станція «Восток».

Своєрідність географічного положення материка

Антарктида — найпівденніший материк, територія якого майже повністю розташована в межах Південного полярного кола. Найдалі на північ заходить Арктичний півострів (він витягнутий на 1200 км). Від найближчого континенту — Південної Америки — Антарктида відокремлена протокою Дрейка.

Береги Антарктиди омивають південні води Тихого, Атлантичного та Індійського океанів.

Біля берегів материка вони утворюють моря — Уедделла, Беллінсгаузена, Амундсена, Росса та інші.

Особливістю Антарктиди є велика площа шельфових льодовиків (низькі області Західної Антарктиди), яка становить близько 10 % від площі, що лежить вище від рівня моря. Ці льодовики є джерелами айсбергів рекордних розмірів.

Територію Антарктиди разом із прилеглими частинами океанів й островами називають Антарктикою. Її океанічні води схожі на водні маси Північного Льодовитого океану, тому часто виділяють окремий — Південний океан. Води характеризуються дуже низькими температурами (-1...+3°С у поверхневому шарі) та відносно низькою солоністю (близько 35 ‰).

Відкриття Антарктиди та сучасні наукові дослідження материка

Антарктида була відкрита в 1820 р. російською експедицією під керівництвом Ф. Беллінсгаузена й М. Лазарєва. Вони пройшли вздовж тихоокеанського узбережжя материка й склали карти. У 1837—1840 рр. французький мореплавець Ж. Дюмон-д’Юрвіль відкрив Землі Аделі й Луї Філіппа. Першу зимівлю в Антарктиді здійснив норвезький мандрівник К. Борхгревінк. У січні 1911 р. норвежець Р. Амундсен відкрив Південний полюс. Місяцем пізніше полюса досягла група, очолювана англійським дослідником Р. Скоттом.

Планомірне вивчення Антарктиди почалося тільки у другій половині минулого століття. У 1957 р. у зв’язку з підготовкою і проведенням третього Міжнародного геофізичного року було розроблено єдину програму досліджень. За наступні десятиліття було зібрано багато даних про природу материка, міжнародне співробітництво набуло величезного наукового і практичного значення. Зараз на материку й островах поблизу Антарктиди розташовано близько 100 наукових станцій різних держав. Дослідження здійснюють учені майже 20 країн. Українська станція названа ім’ям видатного вченого, засновника й першого президента Української академії наук В. Вернадського. Із 1996 р. українські вчені досліджують прибережні води й природу материка, спостерігають за процесами, що відбуваються в атмосфері.

Географічна будова та рельєф поверхні

В основі континенту лежить Антарктична докембрійська платформа. У західній частині вона зазнала значної деформації в епоху альпійського горотворення.

Майже весь материк укритий потужним крижаним панциром. Тільки по окраїнах з-під крижаного покриву виступають окремі гірські вершини, вільні від льоду. Середня потужність крижаного покриву становить 1720 м, а максимальна перевищує 4000 м. Завдяки такій товщині льоду Антарктида за середньою висотою майже втричі перевищує інші материки. Водночас середня висота підлідної поверхні дорівнює лише 410 м (значна її частина лежить нижче від рівня моря).

Під льодовиковим покривом розташовані рівнинні й гірські райони кам’яної Антарктиди. Через увесь континент від східного берега моря Уедделла до східного берега моря Росса простягаються Трансантарктичні гори. Вони піднялися вздовж потужної системи розломів, що перетинає континент та характеризується активним вулканізмом. Вулкани, що утворилися в другій половині кайнозою, піднімаються до висоти 3000 м на островах моря Росса (діючий вулкан Еребус — 3794 м). Гори поділяють материк на дві нерівні частини: західну й східну. Східна Антарктида займає більшу частину материка. По її краях лежать гірські масиви, між якими простягаються великі рівнини з висотами 200—800 м над рівнем моря (місцями зустрічаються западини, висоти яких значно нижчі від рівня моря).

Найбільш розчленованим є рельєф Західної Антарктиди. Сюди заходить Андійський складчастий пояс (Антарктичний півострів і прилеглі до нього райони). Основна частина гірської системи вкрита материковим льодом, але найвищі її вершини, що досягають 3000—4000 м, піднімаються над крижаним покривом і несуть потужне гірське зледеніння. Найбільшої висоти досягають гори Землі Елсуорта з найвищою вершиною всієї Антарктиди — масивом Вінсон (5140 м). На материку зустрічаються вільні від льоду ділянки суходолу — оазиси.

Кліматичні умови

Антарктида розташована в антарктичному й субантарктичному кліматичних поясах, це найхолодніший материк Землі. Узимку Сонце тут не показується над горизонтом до півроку (полярна ніч), а влітку понад 80 % сонячної енергії відбивається снігом і льодом.

Для антарктичних повітряних мас характерна низька вологість, дуже низькі зимові температури й від’ємні літні. У внутрішніх областях середньодобова температура навіть улітку не піднімається вище за -30...-35°С, а взимку може опускатися нижче ніж -70 °С. Середньорічна норма опадів незначна: від 20—50 мм у внутрішніх областях до 300 мм у прибережних. У Східній Антарктиді на радянській антарктичній станції «Восток» 21 липня 1983 р. була зареєстрована найнижча температура повітря на Землі за всю історію метеорологічних вимірів 89,2 °С.

Розташування крижаного масиву поряд із відносно теплими океанічними басейнами створює в Південній півкулі умови для посиленої циркуляції атмосфери протягом року. Над льодовиковим покривом Антарктиди існує Антарктичний максимум, пов’язаний із постійним і сильним охолодженням повітря над поверхнею льоду. Маси холодного повітря стікають із високих центральних плато, утворюючи на окраїнах материка найсильніші південно-східні стокові вітри.

Рослинний і тваринний світ. Природні ресурси та їх охорона

Органічний світ Антарктиди бідний, але дуже своєрідний. Найпоширенішими організмами є мохи, лишайники, мікроскопічні гриби й водорості; зустрічаються квіткові, папоротеві (на Антарктичному півострові). Наземна рослинність на позбавлених льоду ділянках суцільного покриву не утворює. На континенті відсутні наземні ссавці, а життя більшості тварин, що мешкають тут, пов’язане з океаном. У прибережних водах водяться тюлені, морські котики, слони й леви. На узбережжі живе близько десяти видів птахів, у тому числі пінгвіни, буревісники, поморники, голуби-«пеструхи», качурки, морські стрижі.

У надрах материка розвідані запаси кам’яного вугілля, залізної руди, міді, свинцю, цинку, слюди. Але його територія не належить жодній державі, тому їх видобуток не здійснюється. Крім того, в Антарктиді розташовано близько 80 % світового запасу прісної води, нестача якої уже відчувається в багатьох країнах. У 1959 р. була підписана міжнародна угода, що обмежує господарське освоєння материка й забороняє військову діяльність на його території.

У 1980-х рр. Антарктиду було оголошено без’ядерною зоною, що виключило появу в її водах суден-атомоходів, а на материку — атомних енергоблоків. Зараз учасниками договору є 28 держав (із правом голосу) і десятки країн-спостерігачів.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити