Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОГО СВІТУ

Стародавня Греція

Велика грецька колонізація


Грецька колонізація здійснювалася за трьома основними напрямками: на захід, на північ і північний схід, на південний схід.

Перша грецька колонія на Сицилії Наксос була заснована близько 735 р. до н. е.; на південному узбережжі Чорного моря така колонія Синопа також була заснована у VIII ст. до н. е. Особливо широкого розмаху колонізація набула у VII ст. до н. е. Найактивнішу роль у колонізації узбережжя Чорного моря відігравали іонійські греки, перш за все вихідці з Мілету. На Західному узбережжі виникають мілетські колонії — Істрія, Аполлонія, Одессос і Томи; на північному — Ольвія (на правому березі р. Південний Буг), Тіра (на березі Дністровського лиману), Феодосія в Криму, Пантікапей на Керченському півострові.

Для організації колонії попередньо обирали добре укріплений за своїми природними умовами район; місце, зручне для життя, тобто родючу рівнину з достатніми джерелами прісної води і для пиття, і для зрошування полів, із запасами корисних копалин; розміщену біля морської гавані, зв’язаної одночасно з сухопутними шляхами, що полегшувало б зв’язок з місцевим населенням.

Склад колоністів не був однорідним. Існував звичай перевозити в колонію і жерців, пов’язаних з основними культами полісних богів метрополії (з грецької — «місто-мати») — засновника колонії, і священний вогонь, узятий від вогнища міста. Колонія не повинна була ворогувати з метрополією, хоча згодом цього не завжди дотримувалися.

Малородюча Греція потребувала ввозу зерна, риби, дешевих рабів. Зворотний торговельний потік обов’язково включав ремісничі вироби, продукти виноградарства та оливкового виробництва.

Результати грецької колонізації вплинули перш за все на розширення грецьких торгових зв’язків далеко за межі власне грецького світу. Грецька торгівля набула за масштабами Стародавнього світу вже у VI ст. до н. е. міжнародного характеру, а вироби грецького ремесла знаходили широкий збут і на західних, і на східних ринках. Одночасно в Грецію надходив привізний хліб, необхідна сировина, продукти та предмети розкоші. У VII ст. до н. е. у багатьох грецьких полісах розгорнулася боротьба проти родової знаті. У деяких з них, витіснивши або зовсім вигнавши аристократів, до влади приходили середні верстви. Політичними правами тут користувалися ті громадяни, які могли купити певне спорядження важкоозброєного піхотинця (гопліта). З них обирали посадових осіб, з них формувалася й рада. Такий вид державного устрою називали олігархічним (з грецької — влада небагатьох). Становище бідноти було досить тяжким, і тому вона гучно вимагала списання боргів, заборони боргової кабали, переділу землі, а також установлення повної політичної рівноправності.

Проте в більшості полісів досить рідко дозволялося перейти до демократії чи олігархії. Найчастіше цей перехід здійснювався шляхом тиранії.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити