Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

Сполучені Штати Америки в повоєнні десятиліття


США стали єдиною країною у світі, яка вийшла з війни, не тільки зміцнившись у військово-політичному відношенні (як СРСР), але й у фінансово-економічному. У 1946 р. США давали 62 % усієї промислової продукції капіталістичного світу проти довоєнних 40 %. Вони зосередили в своїх руках 3/4 золотого запасу і третину експорту капіталістичного світу.

Розвиток економіки США у післявоєнні роки характеризувався нерівномірністю. У цілому вони зміцнили свої позиції та репутацію найзаможнішої держави світу. Насамперед, стрімко розвивалася автомобільна промисловість: кількість автомобілів, будівельний бум спричинив розвиток міст та селищ. Збільшення витрат на оборону у зв’язку з ескалацією «холодної війни» також сприяло економічному прогресу.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Могутній імпульс для розвитку сфери послуг спричинило поширення комп'ютерної техніки. Цей період недарма називають віком інформації — потужна техніка та новітнє програмне забезпечення дали змогу накопичити й узагальнити досі небачені маси даних, що відображали все розмаїття економічних та соціальних напрямків.

Наприкінці 40-х рр. піднялася хвиля переслідувань за вільнодумство та демократичну діяльність. Ця реакційна лінія одержала назву маккартизму за ім’ям голови сенатської комісії з питань внутрішньої безпеки Дж. Маккарті. У багатьох містах США були проведені судові процеси над громадськими та профспілковими діячами, які потрапили під прес маккартизму. На лояльність перевірили 2,5 млн осіб.

22 листопада 1963 р. було вбито в м. Далласі (шт. Техас) президента Д. Кеннеді. Президентом став JI. Джонсон. За його правління США розпочали ескалацію війни у В’єтнамі.

Початок 70-х рр. характеризувався певною розрядкою міжнародної напруженості, послабленням «холодної війни». Певна заслуга в цьому тодішнього американського президента Р. Ніксона (1969-1974 pp .). Деякі позитивні зміни сталися в радянсько-американських відносинах. У 1972-1974 рр. відбулися зустрічі між американським президентом і радянським керівництвом, в результаті яких були підписані договори про обмеження стратегічного наступального озброєння, про відвернення ядерної війни та ін.

У 1975 р. проведена нарада з безпеки і співробітництва в Європі у Ґельсінкі, в якій брали участь керівники 33 європейських країн, а також США та Канада. Було підписано Заключний акт, де зафіксовані

10 принципів взаємовідносин між країнами: незастосування сили, непорушність кордонів, територіальна цілісність, мирне врегулювання суперечок, невтручання у внутрішні справи, повага прав людини, сумлінне виконання зобов’язань з міжнародного права та ін.

У 1973-1975 рр. США опинилися в новій економічній кризі, найбільшій за повоєнні роки. Вона була спричинена збільшенням світових цін на нафтопродукти, тому долалася зменшенням енергоємності, технічним переоснащенням підприємств, антиінфляційною політикою. Державне регулювання було обмежене, соціальні програми зменшені. Збільшувались капіталовкладення у передові галузі виробництва, розширювалося залучення іноземного капіталу в економіку США. Скорочувались податки: особлива увага приділялася розвитку і стимулюванню приватного сектора. Повністю фінансувався тільки Пентагон, асигнування для інших міністерств скорочувались. Така політика отримала назву рейганоміки за ім’ям президента США у 1981-1988 рр. Р. Рейгана. Вона дала змогу подолати кризу, збільшити виробництво, підвищити життєвий рівень населення.

З приходом до влади в СРСР М. С. Горбачова (квітень 1985 р.) покращилися американо-радянські відносини. Було підписано договори про скорочення ядерної зброї «Старт-1» і «Старт-2».

11 вересня 2001 року США зазнали найбільшого в своїй історії терористичного удару. У результаті спрямування на хмарочоси веж Всесвітнього торгового центру літаків, захоплених терористами, загинуло близько 6 тисяч осіб. У відповідь у жовтні 2001 року США почали в Афганістані антитерористичну операцію, спрямовану проти уряду талібів та терористичної організації на чолі з Бен Ладеном. Навесні 2003 р. США висадили свої війська в Іраку і швидко захопили його, поваливши режим Саддама Хусейна. Захоплення та окупація Іраку свідчать про нарощування гегемонійських тенденцій у зовнішній політиці США.

У листопаді 2008 р. відбулися чергові вибори Президента США. Перемогу здобув Барак Абама.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити