Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОГО СВІТУ

Стародавня Греція

Стародавня Спарта


Місто Спарта виникло в X ст. до н. е. у північній частині ріки Сврота в Лаконії. Повноправні громадяни Спарти називалися спартіати, підлегле населення називалося ілотами.

Військову організацію спартіатів очолювали 2 воєначальники-царі. Дві царські династії вважалися одна дорійською, інша — ахейською. Царі зберегли за собою жрецькі функції та частково судові. Вони не повинні були мати фізичних недоліків. Кожні 9 років царі повинні були проходити релігійне випробування. Лише успішно пройшовши його, вони отримували право царювання на наступне дев’ятиліття. Під час воєн царі командували військами.

Проте у Спарті царі майже не мали реальної влади, будучи обмеженими аристократією. До IX — першої половини VII ст. до н. е. належить цикл аграрних і соціально-політичних реформ. Більшість з них пов’язують з особою Лікурга.

З семирічного віку хлопчики піддавалися військовій муштрі та суворому вихованню під керівництвом наставників. Дітей щорічно сікли, причому вони не мали права показати, що їм боляче. їх учили навіть красти, оскільки вважали, що це розвиває спритність та винахідливість. Викладались також музика і співи як предмети, необхідні для воїнів. Засвоївши лише початки письма і рахунку, спартіати не вміли говорити складними фразами. Відомий спартанський лаконізм, який навіть увійшов у приказку для визначення стислості мовлення, мав у своїй основі військові команди. Виховання хлопчиків закінчувалося своєрідною жахливою «практикою» вбивства людей. Загони молодих спартіатів розсіювалися по країні під час щорічної таємної війни проти обеззброєних ілотів та вбивали їх.

Словник

Тиранами стародавні греки називали тих правителів, які незаконно захоплювали одноосібне панування над містом та управляли ним усупереч волі громадян, переслідуючи лише власну користь.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Законами Лікурга давався припис знищувати нежиттєздатних немовлят, бо з них не виросте воїн-захисник. Доля дитини розглядалася спеціальною комісією, куди її приводив батько. Виконання рішення також доручали батькові.


Досягнувши двадцятирічного віку, молодий чоловік ставав рівноправним членом спільноти спартіатів. Тепер він був зобов’язаний брати участь у спільних військових обідах, для яких кожен спартіат доставляв щомісячно певну кількість ячменю, сиру, вина, інжиру та грошей. Зібравшись разом, спартіати їли знамениту чорну юшку з свинини, приготовлену на крові, з оцтом і сіллю.

Виховання дівчаток мало чим відрізнялося від виховання хлопчиків, їх загартовували для того, щоб згодом вони стали здоровими матерями і народжували здорових дітей.

Спартанське військо було добре натреноване і відрізнялося дисциплінованістю. Головним обов’язком воїна було не покидати місце бою без наказу. Самовільний відступ вважався боягузтвом, а боягуз перебував поза законом і часто змушений був позбавляти себе життя.

Лікург намагався боротися з багатством, заборонивши мати золоті та срібні речі.

Спартанців у грецькому світі поважали, але не любили.

У середині VI ст. до н. е. Спарта створила військовий союз із більшістю держав Пелопоннесу за своєю гегемонією.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити