Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОГО СВІТУ

Стародавня Греція

Грецька культура і наука


Внесок давньогрецької культури у світову — величезний. Грецька культура базувалася на міфологічній основі. Одним з сімох чудес світу старовини вважався храм Артеміди в Ефесі. У 356 р. до н. е. його спалив Герострат, який хотів цим прославитися і досяг мети. (Звідси — «геростратова слава» — сумнівна, негативна слава). Іншим архітектурним чудом був Фароський маяк, збудований біля Олександрії близько 300 р. до н. е. Стодвадцятиметровий маяк з баштою, оздобленою мармуром, вісім граней якої були розташовані за напрямами головних вітрів, зі статуями-флюгерами, з куполом, який вінчала бронзова статуя Посейдона, мав систему дзеркал, що посилювали блиск вогню, розпаленого в куполі і його бачили за 60 км.

Ще одне чудо світу — Колос Родоський. Ця статуя мала висоту понад 60 м. Спочатку її автор Харес спорудив залізний каркас і обліпив його глиною. Потім фігуру було вкрито бронзовими листами. Усього на статую пішло 12 т бронзи. Щоб зробити її стійкою, статую наповнили камінням. Колос Родоський простояв лише 66 років. У 224 р. до н. е. він був зруйнований землетрусом.

Найвідомішими скульпторами Греції були Мирон, Поліклет та Фідій. Мирону належить «Дискобол» (атлет у момент метання диска), Поліклету — «Дорифор» (могутній воїн зі списом), Фідію — одне з чудес світу — 14-метрова статуя Зевса Олімпійського, зроблена зі слонової кістки та золота. УIV ст. до н. е. прославився Скопас, який прикрашав ще одне чудо світу — Мавзолей у Галікарнасі. Відомими є також скульптури Леохара«Аполлон Бельведерський» та Агесандра «Афродіта (Венера) Мілоська».

Саме у Стародавній Греції виникла філософія. Перші філософи шукали першооснову всього сущого. Фалес вважав такою першоосновою воду, Анаксімен — повітря, Піфагор (автор знаменитої теореми) — число.

Першим діалектиком у філософії був Геракліт, який проголосив свою знамениту фразу: «Усе тече, усе змінюється». Демокріт заклав основи атомістичної теорії, був першим представником матеріалістичної філософії. Найвидатнішим філософами були Сократ (471-399 рр. до н. е.) — джерелом істинного знання Сократ проголосив внутрішнє самопізнання («пізнай самого себе»), Платон (427-347 рр. до н. е.) заснував свою філософську школу — «Академію», був представником об’єктивного ідеалізму, вважав, що матеріальний світ лише тінь справжнього світу, розвивав вчення про ідеальну державу.

ЗАПАМ'ЯТАЙ

У середині V ст. до н. е. Афіни перетворилися на найбільший і квітучий центр економічного, політичного і культурного життя Греції. Державний лад Афін істотно вплинув на розвиток політичного життя в інших грецьких державах.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Важливим елементом культурного життя греків були Олімпійські ігри, які проводилися раз на 4 роки в Олімпії (на півдні Греції) з 776 р. до н.е. Змагання складалися з перегонів колісниць, п'ятиборства, бою навкулачки, панкратії (бокс + боротьба), змагання з мистецтв. Переможці ігор (олімпіоніки) нагороджувались вінками з листя оливи, на їхню честь споруджувались статуї на міському майдані та в Олімпії.


Найважливішим мислителем старовини був Аристотель (384-322 рр. до н. е.), який заснував свою школу (Лікей). «Перша філософія» Аристотеля (метафізика) містить вчення про основні принципи буття: про можливість та здійсненність, форму і матерію, діючу причину та мету. Центральний принцип його етики — розумна поведінка, помірність. Людина — істота суспільна; кращі форми держави — монархія, аристократія, «політика» (помірна демократія), найгірші — тиранія, олігархія, охлократія.

Найвідомішим грецьким поетом був Гомер, який створив дві величні поеми «Іліаду» та «Одіссею». Видатними поетами були також Гесіод та Сапфо, Есхіл («Прометей прикутий» та інші — близько 70 творів), Софокл (120 творів — «Цар Едіп», «Антігона»), Евріпід (92 твори — «Іпполіт», «Іфігенія в Тавриді»). «Батьком комедії» вважається Аристофан.

Синтезом геометричних знань, за якими вчилися 2000 років, стали роботи Евкліда. Одним з найзнаменитіших вчених старовини був Архімед (287-212 рр. до н. е.), який сформулював основний закон гідростатики (закон Архімеда), обрахував число п, зробив кілька важливих технічних винаходів (облогові машини, гвинт Архімеда, важіль Архімеда («Дайте мені точку опори, і я переверну світ»).

Розвивається історична наука. Геродота називають батьком історії, створюють свої праці Фукідід, Ксенофонт і Калісфен. Успіхи в медицині пов’язують із діяльністю «батька медицини» Гіппократа. І зараз лікарі на честь цього вченого дають клятву Гіппократа. Розквіт Македонії та її гегемонія в Греції. Утворення імперії Олександра Македонського.

Македонія розташовувалася на північ від Греції. Тут у VIII ст. до н. е. стало формуватися Македонське царство. Піднесення Македонії пов’язане з діяльністю царя Філіпа II (359-336 рр. до н. е.). Він зміцнив армію, запровадив новий вид шикування — македонську фалангу.

Греція тим часом була послаблена міжусобицями. Поступово Філіп узяв під свій контроль значну частину Греції. У 336 р. до н. е. Філіп був убитий, царем стає Олександр III Македонський (356-323 рр. до н. е.), якому на той час виповнилося 20 років. Його вихователем був Аристотель. Олександр отримав добру освіту і мав широкі знання у різних сферах.

Весною 334 р. до н. е. на чолі 30 000 піхотинців і 5000 вершників Олександр висадився в Малій Азії. Він завдав поразки перській армії, потім Олександр захопив Фінікію, Сирію, Єгипет, Вавилон, столицю Персії — Персопіль і став володарем Азії.

Далі Олександр підкорив Бактрію і Согдіану, а звідти у 327 р. до н. е. розпочав похід на Індію. Тут він розгромив військо місцевого царя Пора біля Гідаспу. Армія підійшла до останньої, п’ятої ріки Пенджаб, але далі відмовилася йти. Олександр змушений був повернути назад. У 324 р. до н. е. він досяг Вавилону.

Держава Олександра Великого простягалася від західного узбережжя Балканського півострова до Індії. На півночі вона наближалася до Дунаю і межувала з Чорним морем, на півдні доходила до Індійського океану, включаючи Єгипет, Лівію — в Африці. Такої величезної держави Стародавній світ ще не знав. Населення її було різноплемінним та багатомовним і перебувало на різних стадіях розвитку. Поряд із високорозвиненими країнами, такими, як Греція, Сирія, Єгипет, до складу держави входили території, які перебували лише на стадії розпаду первісно-родового ладу. Зв’язки між усіма територіями були слабкими і утримувалися лише силою зброї.

Олександр захворів на лихоманку і в 323 р. до н. е. помер на 33-му році життя. Після його смерті імперія розпалася на кілька держав, де правили його полководці.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити