Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОГО СВІТУ

Стародавній Рим

Розвиток Римської республіки у II ст. до н. е. Реформи братів Гракхів


Здобувши блискучі перемоги над сусідами і знищивши всіх ворогів, Рим у кінці II ст. до н. е. несподівано опинився у стані важкої внутрішньої кризи, причинами якої стали переможні війни та швидкий розвиток економіки. Успішні війни дали сотні тисяч дешевих рабів, і тому основним типом господарства стали рабовласницькі ферми середніх розмірів, які постачали на ринок значну кількість дешевих продуктів. Дрібні селянські господарства не витримували конкуренції і розорялися.

Це спричинило зниження дієздатності армії, оскільки легіонери набиралися з селян, і пролетаризацію плебсу. Ці люди зосереджувалися в Римі (у середині І ст. до н. е. їх нараховувалося до 300 тис.). Вони мали всі права римських громадян, але не займалися ніякою працею, жили за рахунок подачок і готові були продати свій голос будь-кому. Такий стан призвів до необхідності аграрних реформ, які повинні були обмежити земельні володіння знаті. Реформи були проведені народними трибунами братами Тиберієм та Гаєм Гракхами у 133-123 рр. до н. е., римське військо з цивільного ополчення перетворилося на професійну армію, майже не пов’язану з виробничими класами римського суспільства. Армія перетворилася на самостійну силу.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити