Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОГО СВІТУ

Стародавній Рим

Криза республіки у І ст. до н. е.


У 73-71 рр. до н. е. Римська держава пережила кризу через повстання рабів під проводом Спартака. Початок повстання пов’язаний із втечею 78 гладіаторів з гладіаторської школи в Капуї. Спартак розгромив 2 римських легіони, зайняв міста Апулія та Луканія. Навесні 72 р. до н. е. армія повсталих нараховувала вже 70 тис. осіб і рушила на південь Італії. Тут біля міста Брундізія полководець Красс розгромив повсталих, а Спартак загинув.

У 60 р. до н. е. найбільш впливовими полководцями стали Марк Красс, Гней Помпей та Юлій Цезар, які утворили І Тріумвірат (влада

трьох) і розподілили цю владу між собою. Згодом Юлію Цезарю виділили для управління Галлію, де він здобув ряд блискучих перемог і славу видатного полководця. Тут він узяв штурмом 800 міст, підкорив 300 племен, воював 3 млн людей, з них 1 млн взяв у полон.

Красс загинув у 53 р. до н. е., а Помпей набув фактично диктаторських повноважень, управляючи провінціями та військами. Його підтримував сенат, який вимагав від Цезаря розпустити свою армію і скласти повноваження намісника Галлії. Це стало приводом до початку громадянської війни. Цезар перейшов прикордонну річку Рубікон, розгромив війська Помпея, до Єгипту, де був убитий. Прибувши в Єгипет, Цезар втрутився в міжусобну війну між царем Птоломеєм XIII та його сестрою 17-річною Клеопатрою — знаменитою красунею. Птоломей загинув, а Цезар зробив царицею Клеопатру, яка стала його коханкою.

У березні 44 р. до н. е. Цезар загинув через змову. Він не мав нащадків з чоловічої лінії, і тому у заповіті оголосив про усиновлення свого внучатого небожа — 19-річного Гая Октавіана, до якого перейшло його родове ім’я та 3/4 майна. У цей час погіршилися стосунки Октавіана й Антонія. Останній закохався у Клеопатру і поділив східні римські провінції між її дітьми, що викликало ненависть Риму і чим уміло скористався Октавіан. У 32 р. до н. е. Антоній розірвав шлюб з сестрою Октавіана, цим завдав йому особистої образи.

Перемігши Антонія, Октавіан став одноосібним правителем величезної Римської держави, взявши ім’я Август. Незважаючи на слабке здоров’я, Октавіан прожив довге життя (народився 23 вересня 63 р. до н. е., помер 19 серпня 14 р. н. е.).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити