Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОГО СВІТУ

Стародавній Рим

Римська імперія у І - ІІІ століттях


Історію імперії можна розділити на такі періоди:

1. Принципат Августа (30 р. до н. е. — 14 р. н. е.) — завершення організації імперії.

2. Період терористичного режиму і його падіння (14-69 рр.) — правління імператорів з дому Юліїв-Клавдіїв, зростання республіканської опозиції та боротьба з нею методами терору; громадянська війна 68-69 рр.

3. Розквіт імперії (69-161 рр.) — правління Флавіїв та перших Антонінів; розширення соціальної бази імператорської влади та її зміцнення.

4. Криза імперії (161-284 рр.) — правління останніх Антонінів та їхнє падіння; громадянська війна 193 p .; правління Северів і спроба зупинити кризу шляхом воєнізації імперії.

5. Домінат Діоклетіана і Костянтина (284-337 рр.) — тимчасове послаблення кризи, військово-бюрократична монархія.

6. Падіння імперії (кінець IV — кінець V ст.) — повстання рабів та завоювання імперії варварами.

Після смерті Августа влада перейшла до його пасинка Тіберія (1437 pp .). При ньому терор досяг значних величин. Без страти не проходило й дня. Разом з батьками страчувалися й їхні діти, а родичам заборонялося їх оплакувати. Усі доноси враховувались, люди засуджувались навіть за кілька невинних слів, трупи страчених кидали в річку.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Для боротьби з високими цінами на предмети першої необхідності і на робочу силу імператор у 301 р. видав свій знаменитий«Едикт про ціни на товари». Цей едикт вважається першою спробою держави регулювати обіг товарів шляхом установлення максимальних цін. У едикті запроваджувалася тарифікація праці сільськогосподарських робітників, каменярів, ковалів, учителів.


У 37-41 рр. імператором був Калігула — перший з імператорів, хто прагнув обожествити себе за життя. Калігула наказав привезти з Греції статуї богів, зняти з них голови і замінити своїми. Прославився він безглуздими витівками та колосальною розтратою грошей. Після Клавдія правив Нерон (54-68 pp .), який також славився розпустою та репресіями. Він убив власну матір і дружину, державними справами займався мало, але складав вірші і співав, хоча голосу не мав. У 64 р. в Римі сталася величезна пожежа, яка знищила більшу частину міста, загинуло дуже багато людей. Нерон спостерігав за пожежею з вежі в театральному одязі і співав «Загибель Трої».

У результаті громадянської війни 68-69 рр. до влади прийшов один з полководців Нерона Веспасіан (69-79 pp .), який розширив межі римського громадянства — багато міст Галлії та Іспанії отримали такі права. Він любив жартувати, але любив і гроші. Веспасіан продавав посади бажаючим їх обійняти і виправдання звинуваченим, винним чи невинним. Йому належить фраза: «Гроші не пахнуть». Старший син Веспасіана — Тіт продовжував політику батька, намагаючись ставитися до підлеглих коректно. У 98-117 рр. імператором був Траян, за якого імперія досягла найбільшої могутності. Майже половину свого правління Траян провів у походах, розширяючи межі держави. Він розгромив Дакію, зробив римською провінцією Вірменію, завоював Месопотамію, захопив столицю Парфії. Траян був першим імператором, який народився за межами Італії (у 53 р. в Іспанії). Сенат нагородив його титулом найкращого принцепса, що багато в чому відповідало істині.

Марк Аврелій (161-180 рр.) був імператором-філософом, «мудрецем на троні». За його правління почалася криза імперії.

У результаті громадянської війни 193 р. до влади прийшла династія Северів. Правління першого з них — Септимія Севера (193-211 рр.) дозволило дещо послабити кризу і зміцнити імператорську владу, він остаточно надав їй військового характеру.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити