ПОВНИЙ НОВІТНІЙ ДОВІДНИК ШКОЛЯРА

ВСЕСВІТНЯ ІСТОРІЯ

ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОГО СВІТУ

Стародавній Рим

Пізня Римська імперія IV - V ст. Падіння Західної Римської імперії

 

У 284 р. імператором обирають іллірійця Діоклетіана. Утвердившись при владі, він відверто покінчив з республіканськими формами минулого принципату і встановив справжню монархію. В адміністративному плані імперія була поділена на дві частини — Західну і Східну, причому Італія втратила привілейований стан центру імперії. Сам Діоклетіан взяв собі в управління Східну частину імперії з центром у Нікомедії, Західну доручив своєму співправителю Максиміану. Діоклетіан і Максиміан прийняли титул «август». Але оскільки навіть двом «августам» було важко керувати такою величезною імперією, то вони взяли собі двох помічників з титулом «цезар». Така система називалася «тетрархією» («четверовладдям»).

Діоклетіан жорстоко переслідував християн. У 303 р. він видав едикт, за яким християнам заборонялося виконання релігійних обрядів. їх вигнали з армії та чиновництва. Будинки християнських громад руйнувалися, а майно конфісковувалося. Християнські релігійні книги спалювали, а усіх християн насильно примушували приносити жертви старим римським богам. В’язниці були переповнені. Це було найбільше гоніння, яке випало християнській церкві за всю її історію.

У 305 р. Діоклетіан добровільно зрікся влади. Після тривалої боротьби до влади прийшов Костянтин Великий (313-337 pp.). Він зберіг поділ імперії на 4 частини, але ними управляли не співправителі, а префекти, що підпорядковувалися імператору. Установлюється союз християнської церкви з державою. За Міланським едиктом (313 р.) оголошувалась віротерпимість стосовно християнства. З цього часу церква стає союзником імператора, а останній наділяє її грошовими та земельними пожалуваннями.

Зростає пишність двору та боготворіння імператора. У 330 р. столицю імперії урочисто було перенесено на берег протоки Босфор. Стара грецька колонія Візантій була розширена і перейменована в Константинополь (місто Костянтина). Дуже вигідним було стратегічне становище міста — місток з Європи в Азію, панування над чорноморськими протоками. До того ж східні провінції були багатшими, ніж західні та культурніше розвиненими. У V ст. Римська імперія слабшає. Останнє об’єднання імперій в одних руках відбувалося за імператора Феодосія І (379-395 pp.). Після його смерті імперія остаточно розпалася на Західну і Східну.

У 410 р. германське плем’я готів на чолі з Аларіхом завдяки зраді захоплює Рим і нещадно грабує його. У 476 р. вождь германських найманців Одоакр скидає останнього імператора Західної Римської імперії Ромула Августула, і ця імперія перестає існувати навіть формально.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.