Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОГО СВІТУ

Стародавній Рим

Пізня Римська імперія IV - V ст. Падіння Західної Римської імперії


У 284 р. імператором обирають іллірійця Діоклетіана. Утвердившись при владі, він відверто покінчив з республіканськими формами минулого принципату і встановив справжню монархію. В адміністративному плані імперія була поділена на дві частини — Західну і Східну, причому Італія втратила привілейований стан центру імперії. Сам Діоклетіан взяв собі в управління Східну частину імперії з центром у Нікомедії, Західну доручив своєму співправителю Максиміану. Діоклетіан і Максиміан прийняли титул «август». Але оскільки навіть двом «августам» було важко керувати такою величезною імперією, то вони взяли собі двох помічників з титулом «цезар». Така система називалася «тетрархією» («четверовладдям»).

Діоклетіан жорстоко переслідував християн. У 303 р. він видав едикт, за яким християнам заборонялося виконання релігійних обрядів. їх вигнали з армії та чиновництва. Будинки християнських громад руйнувалися, а майно конфісковувалося. Християнські релігійні книги спалювали, а усіх християн насильно примушували приносити жертви старим римським богам. В’язниці були переповнені. Це було найбільше гоніння, яке випало християнській церкві за всю її історію.

У 305 р. Діоклетіан добровільно зрікся влади. Після тривалої боротьби до влади прийшов Костянтин Великий (313-337 pp .). Він зберіг поділ імперії на 4 частини, але ними управляли не співправителі, а префекти, що підпорядковувалися імператору. Установлюється союз християнської церкви з державою. За Міланським едиктом (313 р.) оголошувалась віротерпимість стосовно християнства. З цього часу церква стає союзником імператора, а останній наділяє її грошовими та земельними пожалуваннями.

Зростає пишність двору та боготворіння імператора. У 330 р. столицю імперії урочисто було перенесено на берег протоки Босфор. Стара грецька колонія Візантій була розширена і перейменована в Константинополь (місто Костянтина). Дуже вигідним було стратегічне становище міста — місток з Європи в Азію, панування над чорноморськими протоками. До того ж східні провінції були багатшими, ніж західні та культурніше розвиненими. У V ст. Римська імперія слабшає. Останнє об’єднання імперій в одних руках відбувалося за імператора Феодосія І (379-395 pp .). Після його смерті імперія остаточно розпалася на Західну і Східну.

У 410 р. германське плем’я готів на чолі з Аларіхом завдяки зраді захоплює Рим і нещадно грабує його. У 476 р. вождь германських найманців Одоакр скидає останнього імператора Західної Римської імперії Ромула Августула, і ця імперія перестає існувати навіть формально.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити