Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОГО СВІТУ

Стародавній Рим

Виникнення християнства


Християнство виникло в І ст. н. е. як реакція на жорстокий гніт рабовласницького Риму.

У східних релігіях була ще одна риса, яка притягувала до них населення імперії: монотеїзм — однобожжя. Він відображав політичну централізацію держави. На ідеологію християнства значно вплинула така філософська течія, як стоїцизм. У нього було запозичено вчення про божественний розум, який керує світом, концепцію морального обов’язку, виконання якого є неодмінним для людини, вчення про рівність усіх людей. У процесі формування християнство відчуло також вплив гностицизму. Сутність його була в тому, що людина шляхом умертвіння плоті, утриманням від життєвих утіх може пізнати божественну суть світу.

Виникнення християнства пов’язують з життям та діяльністю Ісуса Христа (з грецької — месія, 3 р. до н. е. — 30 р. н. е.), родом з Віфлеєму, який проповідував з 30 років, а у 33 був страчений римлянами.

Згодом християнство дещо зміцнюється організаційно та ідеологічно. До нього залучаються заможніші верстви. Якщо спочатку керівництво общинами належало пророкам чи апостолам, то згодом управління ними зосереджується в руках постійних посадових осіб — пресвітерів, дияконів, єпископів. У III ст. остаточно формується загальноімперська церковна організація. Керівну роль у ній починають відігравати єпископи великих міст, серед яких чимало вихідців зі знаті.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Одним з джерел християнства був «месіанізм». Ця ідеологія базувалася на неможливості людини врятуватися власними силами. Звідси — віра в «месію», яка мислиться як віра у посланця бога, рятівника від гріховності, рабства, неволі, установника справедливого світу.

ЗАПАМ'ЯТАЙ

Причиною швидкого поширення християнства було не лише те, що воно змогло вдало поєднати всі релігійні ідеї своєї епохи і надати їм загального характеру вільного від місцевих особливостей. Успіхи нової релігії були породжені і її організаційними формами.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Однією з найсуттєвіших складових римської культури були видовища. «Хліба і видовищ!» — квінтесенція римського буття. У 264 р. вперше було представлено бій гладіаторів (3 пари). Під час тріумфу імператора Траяна у 107 р. у кривавих видовищах брало участь 11 тис. тварин, які були знищені.


До IV ст. християнська церква перетворилася на сильну організацію, яка володіла значними багатствами, мала у своїх лавах чимало чиновників, військових, землевласників, переважну частину торгово- промислового населення міст. Вона мала могутній апарат управління, який не поступався імперській бюрократії. За таких умов визнати церкву означало для держави отримати нову соціальну опору.

Основи християнського віровчення викладено у другій частині Біблії — Новому Завіті.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити