Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОГО СВІТУ

Стародавній Рим

Культурна спадщина Риму


Римська культура до певної міри була вторинною і багато запозичила з давньогрецької культури, хоча про її другорядність не може бути й розмови. У Римі панував політеїзм — багатобожжя, і римські боги відповідали грецьким: Юпітер — Зевсу, Юнона — Гері, Мінерва — Афіні, Плутон — Аїду, Нептун — Посейдону тощо. Але римська релігія була прозаїчнішою, ніж грецька, бо менталітет римлян був прагматичним. Це позначилося на архітектурі. Найдавнішою вимощеною каменем дорогою був Аппієв шлях (його будівництво у 312 р. до н. е. розпочав Аппій Клавдій). Римляни почали використовувати в будівництві новий матеріал — бетон. Це відкрило нові можливості для зведення великих споруд. Ще за часів республіки забудовується римський Форум — центральний міський майдан. У 75-82 рр. був збудований величезний амфітеатр для гладіаторських боїв — Колізей (з латинської — колосальний). В основу його покладено еліпс довжиною 188 м і шириною 156 м. Висота триярусної стіни 50 м. Одночасно на арені Колізею могли змагатися 300 пар гладіаторів. На честь перемог імператорів споруджували особливі тріумфальні арки. Цікавою спорудою давньоримської архітектури є храм усіх богів — Пантеон, збудований у 118-125 рр.

Одним із суттєвих досягнень римського мистецтва був скульптурний портрет. На відміну від класичного грецького портрета, який зображав ідеально прекрасну людину, римський портрет тяжів до натуралізму. Серед його витоків — звичай знімати воскову маску з обличчя небіжчика.

У часи республіки особливою популярністю користувалася творчість Плавта, який брав за основу грецькі комедії і пристосовував їх до римських умов. За часів імперії створюється класична римська література. Римський багатій Меценат (його ім’ям стали називати того, хто сприяє мистецтву) створив гурток, до якого входили поети Вергілій та Горацій. Найвідомішим твором Вергілія є епічна поема «Енеїда», яка мала стати продовженням гомерівських «Іліади» та «Одіссеї». Вершина творчості Горація — «Оди» — зразок давньоримської лірики.

Овідій прославився поемою «Метаморфози» («Перетворення»), в якій намагався об’єднати сюжети про перетворення людей у рослини і тварини. Інша його поема «Мистецтво кохання». Еротичний зміст, втілений у майстерну форму, забезпечив їй широке поширення в римському суспільстві.

Видатними вченими республіканського Риму І ст. до н. е. були енциклопедист Марк Теренцій Варрон (500 книг з різних галузей знань, зокрема 9-томна енциклопедія) і Тит Лукрецій Кар, який написав поему «Про природу речей», в якій намагався дати пояснення (часто наївні) різним явищам та процесам.

Найвидатнішим оратором Античності (а можливо, й у всій історії) був Марк Публій Цицерон, чиє ім’я стало символом красномовства. Славу римській історіографії принесли історики Тацит («Аннали»), Светоній («Життя 12 Цезарів») та Плутарх («Порівняльні життєписи»).

У Римі вперше склалася система освіти — виникають риторичні публічні школи, викладачі яких отримували зарплату з імператорської казни.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити