Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

Велике переселення народів. Утворення варварських держав. Франкська імперія


Доба Середньовіччя — більш ніж тисячолітній період. Термін «середні віки» виник в Італії у XV ст. як позначення епохи, що знаходить ся посередині між Античністю та Новим часом.

Періодизація історії середніх віків:

1) раннє Середньовіччя ( V - VIII ст.)

2) зріле Середньовіччя (ІХ-ХІІ ст.);

3) пізнє Середньовіччя ( XIII - XV ст.).

Велике переселення народів (370-700 рр.) — умовна назва сукупності етнічних переміщень у Європі в IV- VII століттях (германців, слов’ян, сарматських племен).

Велике переселення народів сприяло катастрофі Римської імперії. Активне переміщення племен почалося з 370-х років, коли з Приуралля двома потоками рушили гуни: з одного боку по північному узбережжю Чорного моря й східноєвропейських степів, з іншого — через Кавказ, Грузію та Вірменію в Сирію. Навала гунів зрушила з місця інші племена.

Близько 370 р. гуни перейшли Волгу й разом з підкореними аланами обрушилися на готів, які жили в Північному Причорномор’ї. Готи, розділившись на остготів і вестготів, пройшли через Дакію на північ Адріатики, кілька разів нападаючи на Константинополь. З дозволу римської влади вестготи оселилися на території імперії.

Після падіння Західної Римської імперії Італією деякий час правив колишній імператорський охоронець Одоакр. Проте згодом Італія була захоплена германським племенем остготів на чолі зі своїм королем Теодоріхом (475-526 pp .). На зміну остготам прийшло інше германське плем’я — лангобарди, які у 568 р. розпочали завоювання Італії та згодом створили тут своє королівство. Звідси їх витіснило інше германське плем’я — франки (774 p .).

Вагому роль у історії раннього Середньовіччя відіграли вандали (теж германське плем’я). Вони розорили Галлію і вдерлися до Іспанії, а згодом переправилися в Африку, де Карфаген став їх столицею. У 455 р. їх король Гейзеріх захопив Рим. У V ст. було створено королівство вестготів на території сучасної Іспанії та частини Франції. Його столицею стало місто Тулуза.

Союз племен франків склався в середині III ст. За місцем свого розселення вони поділялися на салічних (приморських), які жили на нижньому Рейні, та рипуарських (берегових), які поселилися на території середньої течії цієї ріки. Сформувалася феодальна драбина та ієрархія — васалітет. Армію було значно зміцнено, й в 732 р. франкам удалося розбити біля Пуатьє арабську армію, зупинивши просування мусульман у Європу, що мало дуже суттєве значення для подальшої історії європейської цивілізації.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити