Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОГО СВІТУ

Стародавній Вавилон. Культура та релігія народів Передньої Азії


У Передній Азії найдавніші держави виникли в кінці IV тис. до н. е. між річками Тигр та Євфрат. Цю місцевість називають Дворіччя або Месопотамією. Історія давнього Дворіччя пройшла кілька етапів, які пов’язують з історією трьох давніх держав, що послідовно змінювали одна одну у цьому регіоні: Шумер, Вавилон та Ассирія.

Культура Шумеру була багато в чому колискою культури всього людства. Вважається, що саме шумери винайшли колесо та гончарський круг, першими навчилися виплавляти бронзу та виготовляти кольорове скло. Вони розділили рік на 365 діб і поділили його на 12 місяців.

Саме шумери почали будувати типові для Месопотамії архітектурні пам’ятки — східчасті вежі-зіккурати, які були невід’ємною частиною месопотамських храмів. Шумери винайшли й клинопис. Клинописні значки наносилися паличкою на табличку з сирої глини, а потім ця табличка випалювалася й могла зберігатися дуже довго.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Своїх богів єгиптяни уявляли звіроликими. Бог з головою шакала Анубіс допомагав віч- ноживому богу Озірісу вершити суд над душами померлих, бог-бик Апіс був символом родючості, богиню-левицю Сохмет називали матір'ю царів, бог з головою ібіса Тот навчав людей рахувати і писати, бароноголовий бог Хнум виліпив перших людей на гончарному крузі.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Єгиптяни вміли вираховувати площу трикутника, об'єм циліндра, поверхню півкулі, вирішували рівняння з двома невідомими, поклавши початки алгебри. їхні жерці могли провіщати затемнення Сонця, вираховувати періоди розливу Нілу.

ЗВЕРНИ УВАГУ

З літературних пам'яток шумерів до нас дійшли численні міфи, які потім повторювалися і в інших народів (про створення світу, всесвітній потоп), найдавніший варіант епосу про Гільгамеша, в якому відображалося прагнення людини знайти безсмертя та марність цих надій.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Вавилон залишив після себе знамениту за Біблією вавилонську вежу, яка була грандіозним семиярусним зик- куратом висотою в 90 м, зі святилищем, яке блискотіло ззовні блакитно-червоними глазурованими цеглинами. У Вавилоні було збудоване і друге чудо світу — висячі сади Семіраміди. Це була багатоярусна будівля з прохолодними приміщеннями на уступах, де посадили квіти, кущі та дерева, що зрошувалися за допомогою величезного водопідйомного колеса, яке обертали раби.

ЗАПАМ'ЯТАЙ

Головна писемна пам'ятка давньоєврейської культури, яка має загальносвітове значення, — це Старий Завіт (Біблія). До Старого Завіту входять три великих цикли: Тора («Закон») або П'ятикнижжя, — 5 хронікально-законодавчих книг (Буття, Вихід Левіт, Числа, Повторення Закону), створення яких приписують Мойсею; Пророки — розділ, до якого входять давні хроніки (Книга Ісуса Навіна, Книги Царств), а також власне пророчі твори, написані чотирма великими (Ісайя, Єремія, Єзекіль, Даніїл) та 12 малими пророками; Писання — зібрання переважно поетично-дидактичних текстів, різних за жанрами (гімни, псалми, Притчі та Премудрості Соломонові, лірична поема «Пісня пісень»).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити