Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

Візантія VII—XI ст. та її культура


До складу Східної Римської імперії (Візантії) входили Дакія, Македонія, Греція, Фракія, Мала Азія, Сирія та Єгипет. Хоч ці провінції були розорені менше західних, головною небезпекою було нашестя варварів.

При імператорі Юстиніані І Великому (527-565 рр.) візантійцям удалося залучити до своїх територій північ Африки, більшу частину Італії, південь Іспанії. Проте його спадкоємці втратили завойоване. Відродження продовжилося за імператора Іраклія І (610-641 рр.) — засновника вірменської династії. Він провів реформи і зблизив позиції церкви та держави. Йому вдалося завдати поразки персам, захопити їх столицю і вибити їх із Сирії, Палестини та Єгипту. Під час його правління Константинополь став багатющим центром науки, високої культури і релігії.

Послаблення Візантійської імперії почалося у VIII ст. — араби захопили значну частину її східних провінцій. У 867-1056 рр. у Візантії правила македонська династія. їй довелося боротися зі слов’янами (болгарами і русинами) та арабами. Після падіння цієї династії за 25 років на престолі змінилося 6 імператорів. У 1081-1185 рр. у Візантії царювала династія Комнінів, за яких Візантія пережила останній в її історії розквіт.

У Візантії тривав розвиток історіографії. Значним надбанням у цій сфері були праці Прокопія Кесарійського (VI ст.). Новим явищем стала творчість Іоанна Малали ( V - VI ст.), автора першої «Всесвітньої Хроніки» (у 18 книгах). Вона адресована не аристократам, а звичайним людям, оскільки грамотних серед них було чимало. На початку VI ст. монах Діонісій Малий здійснив хронологічні обрахунки, за якими було встановлено літописання «від Різдва Христового» — так званої нашої ери.

Величезне практичне значення мав винахід середини VII ст., названий грецьким вогнем, — запалювальної суміші, яка не гасла у воді. В архітектурі виникають нові типи храмів — базиліки. Шедевром серед прямокутно-купольних базилік є храм Святої Софії в Константинополі

(532-537 pp .). Розвиток науки пов’язаний з іменем енциклопедиста Леона Математика, якому належить реформа традиційних літерних позначень числових величин, що дозволила здійснювати розрахунки, аналогічні арабській алгебрі.

За імператора Юстиніана була проведена робота по упорядкуванню всього спадку античної юриспруденції.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити