Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

Походи вікінгів. Виникнення скандинавських держав. Центральна і Східна Європа


Словник


Вікінги будували надійні дерев’яні кораблі, які могли ходити по морях і ріках та легко приставати до берега. Спочатку вікінги здійснювали набіги на монастирі та міста на узбережжі, потім стали входити в ріки Рейн, Сену, Луару, щоб грабувати тамтешні міста. Вікінги доходили навіть до Константинополя і Багдада. Багато хто з правителів вважав, що краще відкупитися від них. Але не всі вікінги були розбійниками, багато з них були землеробами, що шукали нові землі, торговцями, які прагнули встановити ділові відносини з іншими народами.

У Британії вікінги поселялися переважно в північній та східній частинах Англії, Північній Шотландії. В Ірландії вони зруйнували багато монастирів і заснували там свої міста.

У Франції вікінги оселилися в Нормандії, яку їм віддав король Франції у 911 p ., щоб зупинити їхні набіги. Вікінги поселилися також в Ісландії, а деякі дісталися Гренландії та Північної Америки. їхніх нападів зазнали Іспанія, Італія, Візантія. Так тривало майже 200 років. Близько 1000 р. вони заспокоїлися. Вплив на Європу, особливо Північну, був досить значним: вони проклали торгові шляхи, побудували міста, вплинули на розвиток багатьох країн, послабили вплив імперії Каролінгів.

Об’єднану єдину державу в Данії створив Горм Старший (перша половина X ст.). Невеликі варварські королівства на території Швеції стали утворюватись ще у V - VI ст. Творцем єдиної Норвезької держави вважається Гаральд І Прекрасноволосий (860-933 pp .).

Територія Польщі з І тис. була населена слов’янськими племенами: віслєнами та мазовшанами, які поселилися між Ельбою та Одрою. Великі групи укріплених польських поселень — гроди з’явилися з VII ст. в Поморії, Мазовії, Сілезії і Малій Польщі.

Родоначальником польської князівської династії легенда називає Пяста. Його син — Семовий — у 860 р. став князем Гнєзно. їхній нащадок Мешко І (960-992 рр.) у 966 р. прийняв християнство за римським обрядом. Першим польським королем був Болеслав І Хоробрий (992-1025 pp.), який значно розширив межі польської держави. Він навіть на деякий час заволодів Чехією, ходив походом на Київ.

Слов’янське населення на території Чехії з’явилося наприкінці V ст. 100 років потому воно потрапило під владу аварів. Боротьбу проти них очолив франкський купець Само, обраний у 627 р. королем. Так з’явилася перша слов’янська держава на Заході.

Угорщина склалася в основному на території колишньої римської провінції Паннонія. Прабатьківщиною угорців вважається регіон

Північного Уралу та Західного Сибіру. Звідси предки угорців у кінці

II тис. до н. е. спустилися на південь і майже тисячу років кочували у степах між річкою Урал і Аральським морем. У другій половині X ст. угорці прийшли до землеробства і прийняли хрещення за римським обрядом. У 1000 р. Іштван І Святий прийняв королівський титул і значно зміцнив центральну владу. У XI ст. угорці успішно боролися з нападами половців.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити