Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

Соціально-економічний та політичний устрій Франції в IX - XV ст.


У 987 р. династія Каролінгів припинила своє існування. У цьому ж році на з’їзді духовних та світських феодалів Франції королем було обрано Гуго Капета (987-996 pp .), який заснував династію Капетингів.

Організація влади і державного управління спершу будувалася на засадах вотчинної системи, тобто особисті слуги короля виступали посадовими особами королівства. Владу монарха обмежувала рада знаті (курія).

Становище Капетингів стало змінюватись лише під час правління Людовіка VI Товстого (1108-1137 pp.). Завдяки союзу з церквою він набув реальної сили і влади. Він руйнував замки непокірних баронів і суворо карав тих, хто займався розбоєм. Останній непокірний замок у своєму домені Людовік зруйнував у 1135 р.

Ситуацію загострювали англо-французькі відносини, оскільки англійським королям належала значна частина Західної Франції. Ці землі за розмірами та багатством майже вдвічі переважали домен французького короля. Французькі королі брали участь у Альбігойських війнах (1209-1229 pp .). Альбігойцями (катарами) називали єретиків, які проживали на півдні Франції. Вони виступали проти догматів католицької церкви, церковного землеволодіння, закликали до аскетизму. Особливо зміцнив королівську владу Людовік IX Святий (1226-1270 pp .). Він приєднав Пуату, один його брат одержав графство Прованське, а інший — Тулузьке. За його правління були завершені Альбігойські війни. Було знищено тисячі єретиків. Людовік IX провів три важливі реформи: судову, військову та грошову. Судова реформа передбачала створення верховної судової палати, яку стали називати парламентом.

Військова реформа встановлювала «40 днів короля». Після початку конфлікту 40 днів феодалам заборонялося з’ясовувати стосунки за допомогою зброї. За цей час конфлікт мав бути врегульований королівським судом. По-друге, лицарям дозволялося відкуповуватися від служби в королівському ополченні, що давало можливість розбудовувати й утримувати найману армію.

Грошова реформа полягала у введенні єдиної, спільної для всієї країни монети. Королівська казна почала карбувати високоякісну золоту монету, яка швидко витіснила неповноцінні гроші попередньої доби і гроші місцевих феодалів. Це значно пожвавило торговельні контакти між окремими частинами імперії.

Чималу частину свого життя Людовік IX присвятив хрестовим походам. У 1270 р. він організував хрестовий похід проти Тунісу, але там почалася епідемія чуми, від якої помер і король. Згодом після смерті Людовік IX був канонізований (оголошений святим). На кінець XIII ст. королівська влада у Франції зміцніла, королівський домен займав більшу частину її території, хоча зберігалося ще чимало самостійних герцогств.

У 1285-1314 рр. у Франції правив король Філіп IV Красивий. Він вів кровопролитні війни з фламандцями і вступив у жорстке протистояння з папським Римом. Климент V (1308-1314 рр.) відкрив нову добу в історії папства, відому як «авіньйонський полон пап», коли папи були змушені перебувати під контролем французького короля у французькому місті Авіньйоні. Папа також мусив призначати в кардинальську колегію таку кількість французів, яка забезпечувала б у майбутньому обрання французьких пап. Чергове зіткнення церкви зі світською владою закінчилося повною поразкою папства. Філіпа IV було оголошено чемпіоном релігії. Авіньйонський полон пап тривав понад півстоліття (1309-1377 pp .).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити