Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

Столітня війна


Столітня війна почалася і проходила під знаком династичних домагань англійської монархії. У 1328 р. помер останній із синів Філіпа IV — Карл IV і не залишив спадкоємців. З його смертю перервалася старша гілка Капетингів. Свої претензії на французький престол заявив англійський король Едуард III, який через свою матір Ізабеллу (дочку Філіпа IV) доводився внуком цьому французькому королю. Проте у Франції, посилаючись на правову норму «Салічної правди», яка не дозволяла жінці отримувати земельний наділ, відмовили англійському королю. Корону передали представнику побічної лінії Капетингів — Філіпу VI Валуа (1328-1350 pp.), який став засновником нової династії.

У серпні 1338 р. Едуард висадився у Фландрії. У 1340 р. французький флот був розбитий біля Слейсу (береги Фландрії) об’єднаними силами англійців та фламандців. Філіп утратив усі свої кораблі і близько 30 тис. осіб убитими і полоненими. З цього часу англійці домінували на морі.

Найважливіше значення для першого етапу війни мала перемога англійців при Кресі 1346 р. У бою загинуло 1200 французьких лицарів та 15 тис. піхотинців. У 1347 р. був взятий англійцями стратегічний порт Кале. Цього ж року було підписано перемир’я, яке тривало до 1355 р.

У 1356 р. відбулася битва біля Пуатьє. Англійськими військами командував син Едуарда III теж Едуард, якого за кольором лат прозвали Чорним принцом. Французів було вп’ятеро більше, але місцевість не давала можливості розгорнути всі сили. Французів розбили, а їх король Іоанн II Добрий (1350-1364 рр.) потрапив у полон. Поразки поставили Францію у важке становище. Сума викупу за короля становила 3 млн золотих екю (монета в 3,3 г чистого золота).

У 1360 р. в Бретані було підписано мир між Англією та Францією. Англійський король відмовився від претензій на французьку корону, але третина країни залишалася під його владою. Король Іоанн II не дожив до звільнення з полону і помер у 1364 р. Королем став Карл V (1364-1380 pp .), який провів військову реформу.

Англійці у 1415 р. відновили війну і завдали французам поразки при Азенкурі, захопивши значну територію. Згідно з договором у Труа 1420 р. за життя французького короля Карла VI правителем Франції став англійський король Генріх V, а згодом престол повинен був перейти до сина англійського короля і французької принцеси. Франція, таким чином, втрачала незалежність і ставала частиною об’єднаного англо-французького королівства. Проте дофін Карл VII не визнав ці умови, проголосивши себе королем Карлом VII (1422-1461 рр.) і розпочав боротьбу за трон.

ЗАПАМ'ЯТАЙ Roman";

У середньовічній Іспанії значну роль відігравала католицька церква. Саме тут у 1481 р. було створено спеціальний церковний трибунал — інквізицію, яку в 1483 р. очолив горезвісний Торквемада, що вчинив масові репресії проти маврів та єретиків.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Французька армія залишалась погано організованим феодальним ополченням. Король міг ефективно контролювати лише свою частину війська. Основу війська складали важкоозброєні кінні лицарі, а лучників було мало. Була відсутньою взаємодія лицарів та піхоти. У ближньому бою англійці легко роз'єднували французьких лицарів на окремі загони, стягували їх з коней, що робило їх безпомічними через важкі лати і брали в полон, щоб потім вимагати викуп. Викуп зразу ж став засобом збагачення обох сторін.

У 1428 р. англійці розпочали облогу Орлеана. Визначальну роль у наступних подіях відіграла Жанна д’Арк, їй удалося зняти облогу з Орлеана, а згодом розбити англійців біля Пате. Жанна переконала Карла VII увійти в Реймс і коронуватися. У травні 1430 р. Жанна потрапила в полон до бургундців, і їх герцог продав її англійцям за 10 тис. золотих. Жанну звинуватили в чаклунстві і спалили на вогнищі в Руані. Король їй не допоміг. Лише через 25 років процес було переглянуто, Жанну визнали невинною, а згодом оголосили святою.

У 1449 р. почався останній період Столітньої війни. Головним театром бойових дій стала Нормандія. У 1453 р. французи оволоділи Бордо. З його падінням Столітня війна закінчилася.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити