Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

Гуситські війни (1419-1434 рр.)


Поширення у всій католицькій Європі вимог реформи церкви на чеському ґрунті отримало розвиток у творах професора Празького університету Яна Гуса (1369-1415 pp .). Він був деканом і ректором університету, але всенародну славу йому принесла не наукова та навчальна діяльність, а проповіді у Віфлеємській каплиці. Він вимагав секуляризації церковного майна, ліквідації особливих привілеїв духовенства, викривав його хиби. Чеська церква тоді перебувала в занепаді. Багато священиків головну мету життя вбачали в гонитві за золотом, грали в кості та карти, влаштовували гулянки з танцями, продавали церковні посади, встановлювали високі побори за здійснення церковних обрядів.

Гуса відлучили від церкви і змусили покинути Прагу. У 1415 р. почався публічний процес над Гусом.

У 1419 р. в країні почалася громадянська війна між католицьким і гуситським таборами. Самі гусити розділялися на дві групи. До першої належали помірковані (чашники), до яких входили великі феодали, заможні бюргери.

Прибічники радикального напряму називалися таборитами. У їх лавах були бюргери, міський плебс, дрібне лицарство, селяни, очолював таборитів Ян Жижка.

Для управління таборити обрали свого єпископа та чотирьох гетьманів, серед яких виділявся Ян Жижка.

Папа римський піддав усіх чехів анафемі й оголосив проти них хрестовий похід. Але імператор і хрестоносці зазнали поразок. Після смерті Яна Жижки таборитами командували Прокіп Великий і Прокіп Малий, які стали здійснювати рейди і до сусідніх Угорщини та німецьких князівств. Таборити відбили проти себе 5 хрестових походів.

У травні 1434 р. об’єднані сили чашників та католицьких панів зненацька напали на таборитів та знищили їх у битві при Ліпан. Проте у 1485 р. Чехія стала єдиною в Європі країною, де державним актом було забезпечено мирне співіснування католиків з гуситами, які мали власну церковну організацію, що не підпорядковувалась Папі.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити