Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

Утворення Московської держави


Початок піднесення Москви пов’язаний з діяльністю сина Олександра Невського Данила. Уперше у 1318 р. московський князь Юрій Данилович став великим князем, але ненадовго. Повернув ярлик на велике князювання Іван І Данилович Калита (1325-1340 рр.) Йому вдалося перевести в Москву митрополичу кафедру, тобто зробити центром православ’я, що піднесло значення її.

У 1359 р. московським князем став Дмитрій Донський. При ньому тривала боротьба з Твер’ю та почалася з литовцями. Великий князь литовський Ольгерд, одружений на сестрі тверського князя, допомагав своєму родичу. Двічі литовці брали в облогу Москву (1368 p., 1371 p.), але не змогли її захопити. Загострилися відносини із Золотою Ордою, де фактичним правителем був Мамай.

Наступники Дмитрія Донського продовжували розширяти територію Московського князівства. Під час правління Івана III Великого було вирішено два найважливіші національні завдання, які становили весь сенс попередньої руської історії: було завершено об’єднання руських земель навколо Москви і покладено край двовіковій монголо-татарській залежності.

Іван III розпочинає боротьбу з Новгородом. У 1471 р. московське військо розбиває новгородське, а у 1478 р. новгородці присягають на підлеглість великому князю. Вічовий дзвін як символ незалежності Новгородської республіки було знято і вивезено до Москви.

Золота Орда слабшала, Москва з 70-х років XV ст. перестала платити данину, обмежуючись подарунками. У жовтні 1480 р. хан Ахмат підійшов до ріки Угри. Спробам перейти річку московські полки дали відсіч. Почалося «стояння» на У грі. Настали холоди з морозами. Хан відступив. Хоча формально перемоги московського війська не було — це означало кінець ординського іга.

У подальші роки централізація московської держави прискорилася. Ще у 1474 р. Іван III купив Ростовське князівство. У 1485 р. було приєднано Тверське князівство — давнього суперника Москви. У 1489 р. остаточно приєднали В’ятку. Іван III успішно воював з Литвою у 14921494 рр. та у 1500-1503 рр. Було приєднано Сіверські землі.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити