Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

Освіта і культура в Європі в XI - XV ст.


Найвідомішими науками Середньовіччя були алхімія, магія та астрологія. Учені намагалися знайти філософський камінь, який би давав змогу перетворювати прості метали чи інші речовини на золото; еліксир довголіття, який би продовжував молодість і життя взагалі; вічний двигун, який би давав вічно рух предметам, транспорту; вічне світло.

Розвивалася освіта. Початкові школи знаходились при церквах і монастирях. Вищий ступінь мали загальні школи, де, крім вільних мистецтв викладались такі науки, як медицина, римське право, богослов’я. Ці школи згодом перетворилися на університети, наприклад, медична школа міста Салерно в 1158 p ., правова Болонська в 1162 р. Згодом університети з’являються в Англії (Оксфорд, Кембридж).

Найяскравіший вияв середньовічна філософія знайшла у схоластиці. Головна проблема схоластики — з’ясування належного співвідношення в людині між вірою, яка спирається на одкровення, і розумом, що послуговується накопиченими знаннями і даними чуттєвого сприйняття.

ЗАПАМ'ЯТАЙ

8 вересня 1380 р. московське військо перемогло монголо-татарське у Куликовській битві біля впадіння ріки Непрядви в Дон. Військо Мамая нараховувало 60 тис., московське — 120 тис.

ЗАПАМ'ЯТАЙ

Найважливішим фактором формування і розвитку культури Середньовіччя була релігія і церква. Поступово християнська доктрина стала основним елементом світогляду середньовічної Європи. Вплив релігії на культуру посилювався завдяки могутньому авторитету церкви.


Найвідомішими епічними поемами Європи є французька «Пісня про Роланда», англійська «Беовульф», іспанська «Пісня про мого Сіда», німецька «Пісня про Нібелунгів». Лицарську культуру можна розглядати як субкультуру, що складалася з трьох основних компонентів: куртуазності, проведення турнірів та лицарської літератури.

При королівських дворах, а згодом і в інших феодалів, виникає творчість трубадурів і менестрелів — співців кохання, які жертовно присвячують не лише свої твори, а й саме життя служінню Дамі.

Мистецтво пізнього Середньовіччя прийнято називати «готичним». Виникає тип готичного собору, характерними рисами якого є стрілчасті арки і вікна, витягнутість угору всієї будівлі, різнокольорові вітражі. Знамениті готичні собори — Собор Паризької Богоматері (розпочатий 1208 p.), Шартрський (1260 p .), Реймський (1240 p .), Кельнський (1248 p.).

ЗАПАМ'ЯТАЙ

Навесні 1453 р. армія Мехмеда II підійшла до Константинополя, облога закінчилася захопленням міста. 60 тис. християн було продано в рабство. Храм Святої Софії перетворили на мечеть, місто перейменували в Стамбул. Візантійська імперія перестала існувати. Стамбул став столицею Османської імперії. Туреччина перетворилася на світову державу.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити