ПОВНИЙ НОВІТНІЙ ДОВІДНИК ШКОЛЯРА

ВСЕСВІТНЯ ІСТОРІЯ

ІСТОРІЯ СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ

Освіта і культура в Європі в XI - XV ст.

 

Найвідомішими науками Середньовіччя були алхімія, магія та астрологія. Учені намагалися знайти філософський камінь, який би давав змогу перетворювати прості метали чи інші речовини на золото; еліксир довголіття, який би продовжував молодість і життя взагалі; вічний двигун, який би давав вічно рух предметам, транспорту; вічне світло.

Розвивалася освіта. Початкові школи знаходились при церквах і монастирях. Вищий ступінь мали загальні школи, де, крім вільних мистецтв викладались такі науки, як медицина, римське право, богослов’я. Ці школи згодом перетворилися на університети, наприклад, медична школа міста Салерно в 1158 p., правова Болонська в 1162 р. Згодом університети з’являються в Англії (Оксфорд, Кембридж).

Найяскравіший вияв середньовічна філософія знайшла у схоластиці. Головна проблема схоластики — з’ясування належного співвідношення в людині між вірою, яка спирається на одкровення, і розумом, що послуговується накопиченими знаннями і даними чуттєвого сприйняття.

ЗАПАМ'ЯТАЙ

8 вересня 1380 р. московське військо перемогло монголо-татарське у Куликовській битві біля впадіння ріки Непрядви в Дон. Військо Мамая нараховувало 60 тис., московське — 120 тис.

ЗАПАМ'ЯТАЙ

Найважливішим фактором формування і розвитку культури Середньовіччя була релігія і церква. Поступово християнська доктрина стала основним елементом світогляду середньовічної Європи. Вплив релігії на культуру посилювався завдяки могутньому авторитету церкви.

 

Найвідомішими епічними поемами Європи є французька «Пісня про Роланда», англійська «Беовульф», іспанська «Пісня про мого Сіда», німецька «Пісня про Нібелунгів». Лицарську культуру можна розглядати як субкультуру, що складалася з трьох основних компонентів: куртуазності, проведення турнірів та лицарської літератури.

При королівських дворах, а згодом і в інших феодалів, виникає творчість трубадурів і менестрелів — співців кохання, які жертовно присвячують не лише свої твори, а й саме життя служінню Дамі.

Мистецтво пізнього Середньовіччя прийнято називати «готичним». Виникає тип готичного собору, характерними рисами якого є стрілчасті арки і вікна, витягнутість угору всієї будівлі, різнокольорові вітражі. Знамениті готичні собори — Собор Паризької Богоматері (розпочатий 1208 p.), Шартрський (1260 p.), Реймський (1240 p.), Кельнський (1248 p.).

ЗАПАМ'ЯТАЙ

Навесні 1453 р. армія Мехмеда II підійшла до Константинополя, облога закінчилася захопленням міста. 60 тис. християн було продано в рабство. Храм Святої Софії перетворили на мечеть, місто перейменували в Стамбул. Візантійська імперія перестала існувати. Стамбул став столицею Османської імперії. Туреччина перетворилася на світову державу.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити