Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

Ранній новий час (кінець XV — перша половина XVII ст.)

Великі географічні відкриття та їхнє значення для Європи


Першопрохідцями великих географічних відкриттів стали у XV ст. Іспанія і Португалія. Відвоювавши у XIII ст. свою територію в арабів, португальці у XIV - XV ст. продовжували війни з арабами в Північній Африці, створивши значний флот. Перший етап португальських географічних відкриттів (1418-1460 рр.) пов’язаний з діяльністю принца Енріке Мореплавця. У 1497 р. Васко да Гама обігнув мис Доброї Надії і досяг Калькутти в Індії.

Далекі морські мандри стали можливими в результаті значних досягнень у науці та техніці.

Розвивалась географія, були отримані нові знання про морські течії, напрямки вітрів. Успіхів досягла картографія, вдосконалювалися картографічні прилади (компас і астролябія). З’явився новий тип судна — каравела, яка могла йти проти вітру, досягаючи швидкості 22 км за годину.

Великі географічні відкриття Іспанії пов’язані з ім’ям Христофора Колумба (1451-1506 pp .). Відкриття Колумба стурбували португальців. У 1494 р. за посередництва Папи римського було укладено договір, відповідно до якого Іспанії передавалося право володіти землями на захід від Азорських островів, а Португалії — на схід. Колумб здійснив три подорожі до Америки під час яких були відкриті Малі Антильські острови, острови Пуерто-Ріко, Ямайка, Трінідад, обстежено узбережжя


ЗВЕРНИ УВАГУ

Колоністи перетворили місцеве населення в рабів, чисельність яких від тяжкої праці та хвороб різко скоротилася (в 10-15 разів за 100 років). Відбувалася асиміляція індійців, їх змішування з іспанцями — метисизація. Збільшувалося мулатське населення. Іспанські колоністи називалися креолами.

СЛОВНИК

Реформація — рух щодо перетворень (реформування) католицької церкви.


Центральної Америки. У 1501 р. Америго Віспуччі дійшов висновку, що Колумб відкрив не узбережжя Індії, а новий материк, який на честь Америго був названий Америкою. 1515 р. у Німеччині з’явився перший глобус з цією назвою, а згодом атласи і карти.

З 1510 р. почався новий етап завоювання Америки — колонізація та засвоєння внутрішніх областей континенту, становлення колоніальної системи. Цей етап, що тривав до середини XVII ст., має назву конкіста (завоювання). У 1513 р. Бальбоа перетнув Панамський перешийок і вийшов на узбережжя Тихого океану. У 1519 р. було засновано місто Панама — перше на Американському континенті.

Людей, які відкривали та захоплювали нові землі на континенті називали конкістадорами (завойовниками). Один з них — Ернан Кортес завоював державу ацтеків (на території нинішньої Мексики) у 1519-1521 рр. Інший конкістадор — Франсіско Пісарро завоював імперію інків у Перу (1532-1533 pp .). Завойовники відмовилися від господарського застосування завойованих земель.

В іспанських американських колоніях було створено два віце-королівства: Нова Іспанія (Мексика, Центральна Америка, Венесуела й острови Карибського моря) і віце-королівство Перу, яке охоплювало майже всю територію Південної Америки, за винятком Бразилії. Віце- королі призначалися з вищої знаті на три роки, їх діяльність контролювала «Рада Індій».

На вершині свого розвитку, у XVI ст., Португалія не мала таких значних колоніальних володінь, як Іспанія, проте мала у своєму розпорядженні вдало розташовані торгові місії та плантації в Анголі, Мозамбіку, Ормузі (Персія), Калькутті (Індія), Коломбо (Шрі-Ланка), Макао (Китай), Ява (Індонезія). З колоній до Європи завозилися перець, гвоздика, кориця, мускатний горіх, імбир.

Велику роль у колонізації Америки відіграла католицька церква, яка розглядала завоювання Америки як новий хрестовий похід. Відбувалася насильницька християнізація місцевого населення, створювалися численні католицькі місії. Народи підкорених континентів своєю працею прискорили розвиток Європи.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити