Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

Ранній новий час (кінець XV — перша половина XVII ст.)

Нідерландська революція


У 1516 р. контроль над Нідерландами отримує Іспанія. Реформація швидко поширюється у цій країні. Щоб припинити це, імператор Священної Римської імперії Карл V заснував у 1522 р. нідерландську інквізицію, яка почала жорстоко переслідувати протестантів. Тисячі людей були піддані тортурам та страчені, а їх маєтки — конфісковані. Видавалися особливі закони — «плакати» проти єретиків.

Першим актом Нідерландської революції стало іконоборське повстання. У серпні 1566 р. озброєні загони народу почали погроми католицьких церков, знищення ікон, статуй святих. Правителька Нідерландів Маргарита Пермська змушена була заборонити діяльність інквізиції, «плакатів», допустити кальвіністські проповіді. Король Філіп II був цим незадоволений і замінив її герцогом Альбою — жорстоким правителем і завзятим католиком. У Нідерланди ввійшли війська, почався терор. Були страчені два лідери опозиції, а всього за 1567-1569 рр. — більше 8 тис. осіб. Різко збільшилися податки.

Повстанці успішно застосовували методи затоплення водою територій, зайнятих іспанцями, незважаючи на пов’язані з цим важкі матеріальні втрати. У жовтні 1576 р. депутати нідерландських провінцій (Генеральні штати) уклали в Генті угоду про союз проти Іспанії. Іспанські найманці, які давно не отримували плати, також організували путч і розгромили Антверпен. Було вбито і замучено більше 8 тис. жителів міста, спалено тисячу будинків. Загальні втрати оцінювались у 24 млн гульденів.

У 1579 р. Голландія, Зеландія, Утрехт, Гент підписали Утрехтську унію для продовження війни проти Іспанії. Ця унія стала основою для Республіки Сполучених Провінцій, відомої згодом як Голландія. Вищим органом республіки залишались Генеральні штати.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити