Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

Ранній новий час (кінець XV — перша половина XVII ст.)

Франція в XVI — першій половині XVII ст.


Франція вступала у XVI ст., завершивши територіальне об’єднання. У 20-ті роки XVI ст. у Франції почали поширюватися реформаційні ідеї. Французький реформаційних рух поділяється на три періоди:

1) 20 — початок 30-х років XVI ст. — помірне поширення лютеранства

2) 1534-1559 рр. — рішучі виступи прибічників нової віри, зростання їх кількості, у тому числі за рахунок нижчого духовенства; король відмовляється від політики віротерпимості, єретиків спалюють і ув’язнюють;

3) з 1560 р. Реформація поширюється за рахунок дворянства, починаються громадянські або релігійні (гугенотські) війни.

Кальвінізм поширювався переважно в південних та південно-західних містах країни. Дворянський напрямок бачив у Реформації засіб до покращання свого економічного стану за рахунок секуляризації церковних володінь. Протестантів у Франції називали гугенотами. На їх чолі стояли два принци з дому Бурбонів: Антуан, король Наварри та його брат — принц Конде, згодом Генріх Наваррський — син Антуана, адмірал Коліньї. Вождями католицького табору були герцог Франсуа Гіз, командувач королівською армією, і його брат — кардинал Лотаринзький. Проте нездоланної грані між таборами не було, у ході руху багато дворян неодноразово міняли свою віру.

У 1598 р. Генріх IV видав Нантський едикт, який оголошував католицтво державною релігією, але зберігав за гугенотами право віросповідання (окрім Парижа). Католицьке духовенство отримало попередні права та майно. Гугенотам дозволялося обіймати державні посади як гарантію виконання едикту їм було віддано близько 200 фортець.

Франція вступила в нову фазу політичної еволюції, яка характеризувалася спробою монархії створити одноманітну в усіх частинах державу. Початок установлення режиму абсолютизму поклала ще династія Валуа наприкінці XV ст. Нова династія Бурбонів мала вже необмежену владу — виникає абсолютна монархія. У 1610 р. Генріха IV було вбито, королем став його син Людовік XIII (1610-1643 pp .), остаточно сформувався абсолютизм, а його провідником став перший міністр — кардинал Ришельє (1624-1642 pp.). Своєї вершини абсолютизм досяг у Франції за правління короля Людовіка XIV (1643-1714 pp.).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити