Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

Ранній новий час (кінець XV — перша половина XVII ст.)

Московська держава в XVI—XVII ст.

У 1547 р. до влади в Москві приходить внук Івана III — Іван IV, який першим прийняв титул царя (від слова «цезар»). Віднині московські правителі почали титулуватися не великими князями, а царями. Було захоплено Казань і Астрахань.

У 1549 р. Іван IV скликав у Москві представників бояр, дворян, духовенства, купецтва. Це був перший у російській історії Земський собор — станово-представницький орган, який згодом протягом 100 років затверджував усі найважливіші рішення. У 1557 р. почалася Лівонська війна за прибалтійські землі. 1558 р. було захоплено 20 прибалтійських міст. Лівонці звернулися за допомогою до Польщі і Данії. У війну вступила і Швеція. Усередині країни цар розпочав масові репресії, за що його й прозвали Грозним (Лихим). У 1564 р. він заснував опричину (державу в державі, де мав необмежену владу).

Опричники були репресивною силою, яку використовував цар для боротьби зі своїми можливими й уявними ворогами. Жертвами репресій стали не лише окремі боярські сім’ї, а й цілі міста. У 1569 р. Іван Грозний жорстоко розправився з жителями Новгорода. У Лівонській війні московіти терпіли поразки. Усі лівонські міста було в них відібрано. У 1582 р. було підписано перемир’я з Польщею. Іван відмовився від претензій на Лівонію.

Земський собор у 1598 р. обирає царем Бориса Годунова (15981605 pp .). У 1605 р. раптово помер Борис Годунов, а його сина вбили. У Москву ввійшов Лжедмитрій І (вважається, що його справжнє ім’я Григорій Отреп’єв). Він коронувався на царство й одружився з дочкою польського вельможі Мариною Мнішек. У Москві опинилося багато іноземців, перш за все поляків, які вели себе як окупанти. Це не сподобалось москвичам і в результаті змови Лжедмитрія І було вбито. Царем став Василь Шуйський (1606-1610 pp .). Вибухнуло повстання під проводом Івана Болотнікова (1606-1607 pp .). Зі значними труднощами це повстання вдалося придушити. На політичному горизонті з’являється Лжедмитрій II (1608-1610 pp .). Його військо було розгромлено під Москвою, але смутою скористались поляки. Московське військо зазнало поразки, Василя Шуйського скинули і постригли в ченці. Боярська дума погодилась на обрання царем польського королевича Владислава.

ЗАПАМ'ЯТАЙ

24 серпня 1572 р. в день Святого Варфоломія, скориставшись весіллям Генріха Наваррського та принцеси Маргарити (Марго), католики влаштували різанину гугенотів (Варфоломіївську ніч). Було вбито близько 2 тис. осіб. Генріх Наваррський та принц Конде врятувались, перейшовши у католицтво. Убито було адмірала Коліньї. Перед цим, як вважається, була отруєна за допомогою промочених отрутою рукавичок наваррська королева Жанна (мати Генріха).

ЗВЕРНИ УВАГУ

Прибічників старої віри почали називати старообрядцями, розкольниками.


21 лютого 1613 р. Земський собор обрав на царство двоюрідного небожа Федора І — 16-річного Михайла Романова. Так було покладено початок правління династії Романових.

У 1617 р. було підписано мир зі Швецією, у 1619 р. — Деулінське перемир’я з Польщею. Першій віддали гирло Неви і Карелію з Івангородом, Ямбургом, Орешком, другій — Смоленськ і Дорогобуж. З полону повернувся батько царя — Філарет, якого посвятили в патріархи, що зміцнило династію.

Після смерті Михайла царем став Олексій Михайлович (16451676 pp .), якому довелося воювати з Польщею і Швецією. У 1667 р. до Московського царства відійшла Лівобережна Україна з Києвом.

У 1652 р. патріархом Русі було обрано Никона, якому доручили проведення релігійної реформи. Він вказав на розбіжності між сучасними релігійними книгами і старовинними, визнавши, що старовинні правильніші. Хреститись слід було трьома пальцями, а не двома, як раніше. Реформа спричинила опір нижчого духовенства. Дехто вважав, що православну віру підмінили іншою. На цих людей були спрямовані репресії. Цар і патріарх посварилися, Никона було позбавлено сану. Але церковний собор 1666 р. визнав реформи вірними.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити