ПОВНИЙ НОВІТНІЙ ДОВІДНИК ШКОЛЯРА

ВСЕСВІТНЯ ІСТОРІЯ

НОВА ІСТОРІЯ

<

Ранній новий час (кінець XV — перша половина XVII ст.)

Тридцятилітня війна, її наслідки для Європи

 

Безпосереднім приводом до цієї війни стали події травня 1618 р. у Празі. Відкрито нехтуючи релігійними та політичними правами чехів, гарантованих ще у XVI ст., габсбурзька влада піддала переслідуванням протестантів та прибічників національної незалежності країни. У відповідь почалися масові заворушення. Озброєний натовп увірвався до королівського палацу і викинув з вікна двох членів габсбурзького уряду з 18-метрової висоти у фортечний рів. Ця подія увійшла в історію під назвою «Празька дефенестрація» і була сприйнята як знак політичного розриву з Австрією.

В перший (чеський) період війни (1618-1624 рр.) імператор Фердінанд був скинутий з чеського престолу, а королем обрали кальвініста Фрідріха Пфальцського. У 1620 р. чеське військо було розгромлене силами імператорської армії та Католицької ліги. Почався нечуваний терор.

У другий (данський) період війни (1625-1629 рр.) У 1625 р. у війну на боці протестантів вступив данський король Христіан IV. У 1629 р. у місті Любек було підписано мир, за яким Данія отримала назад свої провінції, але зобов’язалася не втручатися в німецькі справи. Валленштайн отримав у нагороду ціле герцогство Мекленбурзьке і новий титул генерала Балтійського і Океанічного морів». Це спричинило негативну реакцію у північних країн. У 1629 р. імператор прийняв едикт про реституцію (відновлення) прав католицької церкви на все секуляризоване майно, що спричинило різке незадоволення. Не бажали істотного посилення Габсбургів інші європейські держави, тому продовження війни з цих причин стало неминучим.

У третій (шведський) період (1630-1635 рр.) у війну вступили шведи, це викликало піднесення у протестантів. їм удалося витіснити імператорські війська з Північної Німеччини і недалеко від Лейпцига, біля Брейтенфельда, розбити армію Тіллі. У 1632 р. вони повторили свій успіх під Аусбургом, де загинув Тіллі. Шведський король захопив

Баварію і Мюнхен. Його успіхи викликали в католицької Європи шок. Проте в листопаді 1632 р. біля міста Лютцена в Саксонії шведи завдали поразки доти непереможному Валленштайну. Це прискорило падіння шведської гегемонії в Німеччині. Шведи зазнали поразки в битві при Нердлінзі. Мир було підписано у Празі у 1635 p., імператор відмовився від реституції.

У четвертий (франко-шведський) період війни (1635-1648 рр.) у війну вступає Франція, яка не хотіла посилення Габсбургів.

Швеція стала великою європейською державою і реалізувала свою мету панування над Балтикою.

Франція отримала Ельзас і під опіку 10 імперських міст. Республіка Сполучених Провінцій та Швейцарія отримали міжнародне визнання. Герцогство Бранденбург-Пруссія значно розширилося і вплив його істотно зріс. Політична роздробленість Німеччини була закріплена на 200 років. Священна Римська імперія та Габсбурги втратили колишню силу. Статус офіційної релігії в імперії поряд з лютеранством та католицизмом отримав кальвінізм. Війна принесла розорення Німеччині. Населення її районів зменшилося в 2-10 разів, Чехії — учетверо. Економіка зазнала істотних втрат. Розвиток Німеччини було пригальмовано.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.