Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

Ранній новий час (кінець XV — перша половина XVII ст.)

Країни Сходу (Османська імперія, Китай, Індія) в XVI—XVIІ ст.


Після захоплення Константинополя Туреччина стала силою, з якою змушені були рахуватися і в Європі, і в Азії, і в Африці. Політика завоювань була продовжена за Селіма І Явуза. Він завоював Сирію, Курдистан, Єгипет, Алжир, завдав поразки перському шаху, знищив 45 тис. шиїтів у своїй державі. Значних успіхів досяг і інший султан Сулейман II.

З початку XVII ст. Османська імперія слабшає, вона зазнає поразок у зовнішніх війнах.

У XVI ст. влада династії Мін послабшала. Держава перебувала у глибокій кризі. Становище народу погіршувалося через великі податки та хабарництво чиновників. У 1627 р. почалося потужне селянське повстання. У 1644 р. повстанці вступили в Пекін. Тодішній імператор династії Мін повісився. У справу втрутився зовнішній фактор. Біля північних кордонів Китаю зміцніла молода держава маньчжурів. У 1636 р. їх хан прийняв титул імператора. За рік вони підкорили собі Внутрішню Монголію та Корею. У 1644 р. маньчжури зайняли Пекін, в 1658 р. вони завоювали Південний Китай, а у 1664 р. усі китайські провінції опинилися під владою нової маньчжурської династії Цін.

Нову сторінку в історію Індії вписав потомок (праправнук) Тимура Бабур, він завоював Делійський султанат. Бабур незабаром помер від дизентерії, а завоювання згодом продовжив його внук Акбар І (1556-1605 pp .). Він захопив Бенгалію і значно розширив територію держави. Фактично його держава займала майже ту ж територію, що й сучасна Індія. Акбар був мусульманином, а більшість його підданих — індуїстами. Онук Акбара Шах-Джіхан увійшов в історію як будівничий мавзолею Тадж-Махал — однієї з найпрекрасніших будівель в історії світу та Червоного Форту в Делі. Після нього Імперія Великих Моголів поступово занепадає.

ЗАПАМ'ЯТАЙ

Тридцятилітня війна була першою загальноєвропейською війною, вона закріпила новий баланс сил на континенті.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Сулейман впорядкував Османську імперію, вдосконалив все, від архітектури до придворного життя, перебудував більшу частину Стамбула; він був поетом, вченим, меценатом. Європейці називали його Сулейманом Блискучим за пишність його двору та військові перемоги в Європі. Його правління було вершиною могутності Туреччини.

ЗАПАМ'ЯТАЙ

Епоха Відродження названа так, тому що в особах своїх творців самоусвідомлювала себе періодом певного повернення до первісних джерел духовної культури: звернення не тільки до античної культурної спадщини, а культурної спадщини взагалі в пошуках подальшого формування нового світогляду, в якому мораль, порядність і художня вишуканість поєднувались би з оптимістичним світобаченням та Індивідуальним підходом до кожної людини, утвердженням принципів реалізму.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Справжньою науково-культурною революцією можна назвати винахід друкарського верстата Йоганном Гутенбергом. Першим друкованим виданням в Європі була Біблія, яку Гутенберг надрукував протягом 1452-1455 рр. у Майнці.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити