Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

Ранній новий час (кінець XV — перша половина XVII ст.)

Культура і наука Європи XVI—XVII ст.


Одним з найвищих досягнень людської культури взагалі є мистецтво Відродження (Ренесансу).

Власне Відродженню передувало Передвідродження (остання третина XIII — початок XIV ст.), коли нові процеси і явища були ще досить тісно пов’язані з середньовічними. Першим поетом Передвідродження був італієць Данте Аліґ’єрі, основний твір якого — «Божественна комедія». Ще одним засновником нової літератури був Франческо Петрарка. Майже всю свою поетичну творчість він присвятив коханій жінці Л aypi . Світову славу приніс своєму авторові Джованні Боккаччо твір «Декамерон». Одним з найвидатніших художників Відродження був Сандро Ботічеллі (картини «Народження Венери», «Весна»).

Серед прихильників таємних учень і знань виділяється постать єврейського астролога і лікаря з Південної Франції Мішеля Нострадамуса (1503-1566 pp .). У 1555 р. вийшло перше видання його «Центурій». У них цілком виразно провіщено появу багатьох існуючих сьогодні механізмів і досягнень, зроблено ряд загадкових пророцтв, які і досі привертають увагу людей. Нове слово в астрономії було сказано польським вченим Миколаєм Коперником, який прийшов до ствердження геліоцентричної системи світу.

Період зрілого Відродження є часом активного розвитку соціально- політичної думки. З’явився новий жанр утопічної літератури, першим представником якої був Томас Мор. Він змалював політичний та економічний устрій «Утопії» — вигаданої держави, де панували справедливість та рівність. Його ідеї розвивали Томаззо Кампанелла та Френсіс Бекон. Значної популярності набула книга Ніколо Макіавеллі «Державець», в якій домінує ідея, що для досягнення мети володар може використовувати будь-які засоби.

Найвищими досягненнями Високого Ренесансу була творчість титанів Відродження Леонардо да Вінчі (1452-1519 pp .), Рафаеля Санті (1483-1520 рр.) та Мікеланджело Буонаротті (1475-1564 pp .).

Леонардо да Вінчі був людиною надзвичайних та різнобічних здібностей: музикант, інженер, біолог, математик, архітектор. Найзнаменитішою його картиною (можливо, найзнаменитішою у світі) є Мона Ліза («Джоконда»). Не менш відомою є картина Рафаеля «Сікстинська мадонна». Мікеланджело віддав перевагу скульптурі. Найвідоміша його скульптура — статуя Давида. Серед видатних художників Відродження слід назвати Тиціана, Тінторетто, Босха, Пітера Брейгеля Старшого, Альбрахта Дюрера.

У літературі представником гротескного роману був Франсуа Рабле, який написав «Гаргантюа і Пантагрюель».

Видатним представником іспанської драматургії став Лопе де Вега, автор близько 1800 (!) п’єс, серед яких найвідоміші «Собака на сіні», «Кара — не помста». Значний внесок у розвиток літератури вніс Мішель Сервантес, який написав роман «Дон Кіхот».

Драматургом номер один у світі називають Уїльяма Шекспіра (15641616 pp .). І зараз немає такого актора, який би не мріяв зіграти в його п’єсах («Король Лір», «Гамлет», «Отелло», «Ромео і Джульєтта» та інші).

Одним із засновників реалістичного живопису був Караваджіо (1573-1610 pp .). У цей час творили також художники світового рівня і значення: Дієго Веласкес (1599-1660 pp.), Рубенс (1577-1649 pp .), Ван Дейк (1599-1641 pp .), Рембрандт (1606-1669 pp.).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити