Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

Перший період (друга половина XVII — друга половина XVIII ст.)

Англійська революція середини XVII ст.


Англія на початку XVII ст. залишалась аграрною країною. Проте з’явилися нові галузі промисловості — видобуток вугілля, виплавка чавуну та заліза, виробництво пороху, паперу, бавовни, кораблебудування. Англія перестала вивозити вовну, її замінило готове сукно. Англія заснувала колонії на східному узбережжі Північної Америки, в Ост-Індії та Західній Африці. Особливо успішними були дві торговельні кампанії — Ост-Індська та «Старих авантюристів». Річний експорт останньої сягав 1 млн фунтів, що було величезною сумою. На селі відбувається аграрний переворот. Оскільки стало вигідним продавати вовну, а не вирощувати сільгосппродукцію, поміщики зганяли орендаторів зі своєї землі, перетворюючи ріллю на пасовиська для овець. Ці пасовиська огороджувались, тому це явище назвали «огороджуванням». Основна маса селян почала перетворюватись на малоземельних та безземельних найманців.

У 1629 р. король Карл І (1625-1648 pp .). розігнав парламент i ll років правив без нього. У 1638 р. почалося повстання в Шотландії, королівська армія зазнавала поразок. Парламент змусив короля стратити свого першого міністра і заборонив йому розпускати парламент.

Спочатку хід громадянської війни, яка почалася у 1642 p ., складався на користь короля. У 1642 і 1643 рр. парламентські війська зазнали поразки. У 1643 р. було оформлено союз парламентів Англії та Шотландії і королю довелося воювати на два фронти. Проте парламентська армія зазнала ще кількох поразок. Вирішальна битва громадської війни відбулася 14 червня 1645 р. при Незбі. Король зазнав поразки і втік до Шотландії. Шотландці видали його англійському парламенту за 800 тис. фунтів.

Серед прихильників парламенту існували різні погляди щодо реформування церкви. Пресвітеріани виступали за незалежну від держави церкву, не визнавали влади єпископів, протиставляючи їм церковних старост — пресвітерів. Пресвітеріани становили більшість у парламенті. В опозиції до них перебували індепенденти на чолі з О. Кромвелем. Розходження з пресвітеріанами стосувалося питань моралі. Лівіше індепендентів перебували левелери («зрівнювачі») на чолі з Джоном Лільберном. Вони вимагали формальної рівності громадян, незалежно від майнового становища, загального виборчого права та демократичної республіки.

Король утік з полону, що стало сигналом до початку другої громадянської війни. Його визнали «тираном, зрадником, вбивцею та ворогом англійської держави» і відрубали йому голову (30 січня 1649 p .).

ЗВЕРНИ УВАГУ

Особливе місце в європейській культурі XVII ст. посіла культура бароко (з італійської — дивний, химерний). Це перший стильовий напрямок в історії культури, який охопив усі народи Європи, незалежно від національної чи конфесійної приналежності, та вийшов за межі Європи. Найвідомішим майстром архітектури бароко був Джованні Берніні (1598-1680 pp .), який створив чимало уславлених споруд, зокрема колонаду Собору Святого Петра та оформлення площі біля цього собору. Неперевершеним його твором є також балдахінківорій у цьому ж соборі.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Після проголошення лордом- протектором Кромвель став довічним головою республіки. Фактично в країні була встановлена одноосібна диктатура Кромвеля.

ЗАПАМ'ЯТАЙ

У 1689 р. було видано «Білль про права», який заклав основи конституційної монархії в країні. У ньому говорилося, що всі закони приймаються, а податки накладаються лише рішенням парламенту. Ніхто, крім парламенту, не може звільнити з-під дії за кону, скасувати його. Узаконювалася свобода дискусій у парламенті. Підданим надавалася свобода петицій.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Конгрес колоніальних представників закликав до бойкоту англійських товарів, що призвело до збитків англійським купцям. Англійський парламент змушений був скасувати гербовий збір, але ввести митні збори з продовольства: масла, фруктів, чаю. Це спричинило нове незадоволення — у 1773 р. переодягнені індійцями бостонські патріоти ввірвалися на кораблі в порту і повикидали ящики з чаєм у воду. Цей інцидент увійшов в історію під назвою «бостонське чаювання».


Королівську владу і палату лордів було скасовано, Англія стала республікою (15 травня 1649 p .).

Парламент прийняв рішення про передачу влади Карлу II (16601685 pp .). Почалася політична реакція. У 1685-1688 рр. королем став Яків II. Він посилив вплив католиків у країні, надав їм усі політичні права. Це спричинило незадоволення широких кіл населення. Торі та віги знайшли спільну мову і вирішили здійснити двірський переворот. На престол висували зятя короля, одруженого з його дочкою Марією — штатгальтера Голландії Вільгельма (Віллема) III Оранського. Яків II втік до Франції, а Вільгельм Оранський урочисто вступив у Лондон в грудні 1688 р. Цей переворот було названо «Славною революцією».


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити