Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

Перший період (друга половина XVII — друга половина XVIII ст.)

Північна Америка у XVIII ст.


Першими колоністами в Північній Америці були іспанці та французи, але згодом ними стали англійці та німці. Більшість з них були протестантами, які зазнали гонінь у Європі. Перша англійська колонія була створена тут у 1607 р. і дістала назву Віргінія. Проте відносини між Великою Британією та її американськими колоніями з року в рік загострювалися із-за того, що метрополія намагалася якнайбільше збагатитися за рахунок колоній. В 1765 р. англійський король Георг III вирішив запровадити в колоніях новий податок — «гербовий збір».

У квітні 1775 р. відбулася перша сутичка повстанців-колоністів з англійським військовим загоном поблизу Бостона. Перемога повстанців під Бостоном призвела до вибуху патріотичних настроїв.

У травні 1776 р. Віргінія оголосила себе незалежною республікою- штатом. Її приклад наслідували інші колонії. Конгресу запропонували видати формальну декларацію про розірвання зв’язків з метрополією.

4 липня 1776 р. Конгрес прийняв складену Томасом Джеферсоном «Декларацію незалежності Сполучених Штатів». Вона проголошувала незалежність усіх американських колоній від Великої Британії і створення нової незалежної держави Сполучені Штати Америки.

У 1777 р. була прийнята перша Конституція США — «Статті конфедерації». Кожен штат мав свій парламент, свій уряд, свою конституцію. Прерогативи центральної влади були незначними. Джордж Вашингтон назвав цю конституцію «мотузкою з піску».

На момент отримання формальної незалежності США не утворили фактично єдиної держави і були військовим союзом самостійних республік. Для вирішення питання про державний устрій у травні 1787 р. було скликано Конституційний конвент, який працював до вересня того ж року. Після чотирьох місяців дебатів було підготовлено Нову Конституцію, якою США послуговуються і сьогодні. У Конституції та 10 поправках відбилися три головні ідеї американської визвольної війни: народовладдя, громадянська рівність, засудження колоніальної політики.

4 березня 1789 р. Нова Конституція була ратифікована 3/4 штатів і набула чинності. Конфедерація перетворювалася у федерацію, встановлювався принцип розподілу влади та їх взаємного контролю. Законодавчу владу представляв двопалатний парламент — Конгрес. Нижню палату — Палату представників — обирало населення у виборчих округах з рівним числом виборців. Сенат формувався шляхом виборів — по 2 сенатори від штату, незалежно від кількості виборців. Головою виконавчої влади ставав президент, який обирався на 4 роки. Він був головнокомандувачем армії та флоту.

В основу Конституції було покладено 4 принципи: республіканізм, федералізм, розподіл влади, взаємний контроль. Конституція досить лаконічна, її текст нараховує всього 4 300 слів, пізніше було внесено 27 поправок (6 інших нератифіковані). Це обумовлено тим, що більшість конституційних положень мають узагальнюючий характер.

Структура третьої влади — судової, складалася з судів штатів та федеральної судової системи (30 районних та 3 окружних судді). Вони могли розглядати апеляції на рішеннях судів штатів. Верховний суд складався з довічно призначених членів, які мали право пуллірікації (скасування) будь-якого закону, якщо вважали, що він суперечить Конституції.

У 1789 р. був обраний перший конгрес і перший президент США. Ним став Джордж Вашингтон. У 1789 р. були прийняті 10 перших поправок до Конституції. Вони набрали чинності у грудні 1791 р. і дістали назву «Білль про права». Перша поправка встановлювала свободу слова, друку, зборів, релігійного віросповідання, відокремлення церкви від держави, недоторканність особи. Друга — права народу зберігати і носити зброю.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити