Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

Перший період (друга половина XVII — друга половина XVIII ст.)

Російська держава в XVII - XVIII ст.


У 1682 р. московськими царями було проголошено двох синів Олексія Михайловича — Івана V (1682-1696 рр.) та десятирічного Петра І (1682-1725 pp .). Але реальна влада опинилася в руках їх старшої сестри Софії. У 1689 р. Софія спробувала підняти проти Петра повстання стрільців, але воно закінчилося невдачею. Царівні довелося відмовитися від влади та постригтися в черниці. Її прибічників було страчено або вислано.

У 1695 р. було організовано похід московської армії на турецьку фортецю Азов у гирлі Дону, але він закінчився невдачею. Це змусило Петра І будувати кораблі. У 1696 р. Азов було взято і весь Дон перейшов під владу Московського царства.

У 1697-1698 рр. Петро І здійснив поїздку за кордон, щоб ознайомитися з досягненнями європейців, їх життям та знайти союзників для війни з турками, але це йому не вдалося. Після його візиту до Європи почалося утвердження європейського стилю життя. Петро вимагав носити європейську одежу, голити бороди. У 1700 р. Московське царство в союзі з Данією, Саксонією та Польщею розпочало війну проти Швеції з метою виходу до Балтійського моря та земель навколо нього («Північна війна»)

16 травня 1703 р. закладено місто Санкт-Петербург, якому згодом було призначено стати новою столицею Росії. Московська армія захопила Виборг, Ригу, Ревель (Таллінн).

У 1722 р. було введено «Табель про ранги», який установлював співвідношення та ієрархію між чинами військовими, цивільними і придворними.

Таким чином, бюрократична ієрархія заслуги і вислуги була поставлена на місце аристократичної ієрархії знатного походження. Це давало можливість робити кар’єру людям простого походження, але обдарованим. Наприклад, найближчим помічником Петра І був колишній губерній на чолі з губернаторами. У1711 р. було створено Сенат, який виконував функції уряду. У 1713 р. Петро І перейменував Московське царство в Росію. У 1717 р. замість колишніх приказів було створено 9 колегій, кожна з яких мала свою компетенцію (фактично міністерств). У 1721 р. для управління церквою було засновано Святійший Синод.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Петро І провів важливі реформи в управлінні державою. У 1708 р. Росія отримала новий адміністративний устрій — була розділена на 8 продавець пиріжків Олександр Меншиков, який згодом став ясновельможним князем та генералісимусом. Сам Петро І прийняв у 1721 р. титул імператора, але цього ще довго не визнавали у Європі.


Справу Петра І продовжила Катерина II (1762-1796 p .): у 17681772 рр. Росія вела успішну війну з Туреччиною. У 1772 р. було здійснено І поділ Польщі. Росія отримала верхнє Придніпров’я і Подвіння, а також Латгалію. Після перемоги над Туреччиною землі між Південним Бугом та Дніпром перейшли до Росії.

У 1775 р. було проведено губернську реформу. Замість великих губерній імперію розділили на 50 нових губерній з населенням 300400 тис., які поділялися на повіти з населенням 20-30 тис. У 1783 р. до Росії було приєднано Крим. Це спричинило нову війну з Туреччиною (1787-1791 pp.). Під час цієї війни особливо відзначився полководець

О. В. Суворов. Перемога у війні дала можливість Росії приєднати землі між Дністром і Бугом.У 1793 р. було здійснено II поділ Польщі. Росії відійшли Правобережна Україна і Білорусія. За III поділом Польщі у 1795 р. до Росії відійшли Литва та Курляндія. У кінці XVIII ст. Росія стала однією з наймогутніших держав Європи і світу.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити