Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

Перший період (друга половина XVII — друга половина XVIII ст.)

Німецькі держави у XVIII ст. Піднесення Пруссії. Австрія та Священна Римська імперія


Велика Британія та Франція змагалися за колонії в Індії та Канаді, Австрія хотіла відвоювати у Пруссії Сілезію, Росія, Франція і Пруссія змагалися за вплив у Європі.

Наприкінці XVII ст. Австрія вела успішну війну з Туреччиною. Турки були розгромлені за допомогою польського короля Яна III Собеського біля Відня, а згодом в Угорщині. У 1687 р. угорський сейм уніс важливі зміни до Конституції.

Монархія, яка раніше обиралася, була замінена спадковою, і члени Габсбурзької династії могли тепер отримувати угорський трон без усіляких виборів. Влада Габсбургів над Угорщиною значно зміцніла. Туреччина змушена була віддати Австрії Східну Угорщину, Трансільванію, Хорватію та частину Словенії (1699 p .).

Австрія брала участь у війні за іспанський спадок. Франція, яка претендувала на цей спадок, була розбита, імперські війська увійшли також в Італію. Згідно з договором 1714 р. Австрія приєднала до своїх володінь Неаполітанське королівство, Сардинію, Ломбардію та Бельгію. Після нової війни з Туреччиною (1716-1718 рр.) до Австрії відійшла частина Славонії, Північна Боснія, Північна Сербія, Мала Валахія.

Проте під час війни за Польський спадок Австрія втратила ряд територій. Під владою Бурбонів було відроджене Неаполітанське королівство. Лотарингія перейшла до Франції. Австрія зазнала поразки і в новій війні з Туреччиною. У 1739 р. Туреччині повернули Сербію, Боснію, Валахію.

Марія-Тереза (1740-1780 рр.) опинилася в критичній ситуації, але маючи твердий характер, звернулася до угорського сейму за допомогою. У результаті вдалося зібрати армію із 100 тис. солдатів. Карл Баварський коронувався чеським королем, а згодом був обраний імператором (1742-1745 pp.). Після його смерті імператором стає чоловік Марії-Терези Франц І (1745-1765 pp.). Допомогу Австрії надала російська імператриця Єлизавета (1747 p.). У 1748 р. був підписаний договір, відповідно до якого Австрія втратила Парму і деякі інші міста в Італії. Незважаючи на це, війну за Австрійський спадок можна вважати успішною для Марії-Терези, оскільки їй удалося зберегти основні спадкові володіння Габсбургів. З війни імператриця зробила висновки. Було проведено військову реформу, за якою військова служба ставала довічною. Країну розділили на 37 округів, кожен з яких формував свій полк. Було відкрито Лицарську, Інженерну та Артилерійську академії. Запроваджувався загальний прибутковий податок, який позбавив привілеїв дворянство і духовенство.

Австрія брала участь у Семирічній війні. У 1772 і 1792 рр. вона зуміла збільшити свою територію за рахунок поділів Польщі та окупації Буковини (1774 p .). Наприкінці XVIII ст. Австрія була друга за територією (576 тис. км2) у Європі і третя за населенням (після Росії і Франції) — 20 млн осіб.

Австрійський імператор Йосиф II продовжив реформаторську діяльність своєї матері. Він видав закон про свободу віросповідання, який надавав свободу совісті лютеранам, кальвіністам та православним. Католицтво залишилося державною релігією, але церква і школа підпорядковувались державі. Імператор закрив 738 монастирів. їхнє майно передали доброчинному фонду. Розмір панщини фіксувався у 3 дні на тиждень по 10 годин. У 1781 р. було видано патент про знищення кріпосного права для Чехії та Моравії.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити