Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

Другий період (кінець XVIII—XIX ст.)


Французька революція кінця XVIII ст.


У XVIII ст. французькі королі мали абсолютну владу. З 26 млн населення Франції лише 270 тис. (130 тис. представників духовенства + 140 тис. дворян) належало до привілейованого класу. Вищий прошарок духовенства формувався з родовитих дворян. Відмітною ознакою дворянського стану були привілеї, пов’язані з його монопольним правом на землю. З 10 французів 9 голодували, з населення стягувалося 7 тис. загальнодержавних податків і повинностей. Наприкінці XVIII ст. буржуазія економічно зміцніла, але політичного впливу не мала. Розкіш королівського двору призвела до фінансової катастрофи. Король змушений був погодитись на скликання Генеральних штатів, які не збиралися вже 175 років (з 1614 p.). 5 травня 1789 р. король відкрив засідання Генеральних штатів. 17 червня 1789 р. депутати третього стану проголосили себе та ту частину дворян і духовенства, які до них приєдналися, Національними зборами. Це означало, що вони мали право говорити від імені всієї нації. 9 липня 1789 р. Національні збори проголошують себе Установчими зборами, тобто такими, які мають установити нові державно-правові інститути, розробити та затвердити конституцію держави. У Парижі почалося повстання, і 14 липня 1789 р. повсталі взяли фортецю-в’язницю Бастилію. Цей день вважається днем початку Великої французької революції.

26 серпня 1789 р. Установчі збори прийняли «Декларацію прав людини і громадянина» — документ всесвітньо-історичного значення.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Законодавчі збори звернулися до населення із закликом «Вітчизна в небезпеці!». До Парижа почали прибувати загони добровольців, один з яких приніс бойову пісню марсельського батальйону — «Марсельєзу», яку написав військовий інженер Руж де Ліль, її мотив став державним гімном Франції.


У першій же статті підкреслювалося, що «люди народжуються і залишаються вільними та рівними в правах...». Стаття 2 стверджувала, що «мета кожного державного союзу полягає в забезпеченні природних та невід’ємних прав людини. Такими є свобода, власність, безпека і опір гніту». Стаття 4 розкривала суть поняття свободи: «Свобода полягає в можливості робити усе, що не приносить шкоди іншому».

У цей час значну роль у політичних подіях починають відігравати політичні клуби. Особливою популярністю користувався «Клуб друзів конституції», який збирався у приміщенні монастиря Святого Якова, і тому став відомим як Клуб якобінців. Одним з найвпливовіших членів цього клубу був адвокат Максиміліан Робесп’єр, який мав прізвисько Непідкупний. Члени цього клубу, частина яких вийшла з якобінців, проводили засідання в монастирі Кордильєрів, тому їх називали Клубом Кордильєрів. Тут популярність здобули Дантон, Марат, Ебер, Шометт. Помірковані якобінці утворили Клуб фейянів на чолі з Лафайєтом.

З вересня 1791 р. було прийнято першу Конституцію Франції. Законодавча влада мала належати Законодавчим зборам, а виконавча — королю. Виборче право було обмежене (з 26 млн його отримали 4,5 млн осіб).

1 жовтня 1791 р. почали свою роботу Законодавчі збори. Проти революційної Франції уклали союз Австрія, Пруссія та Великобританія.

21 вересня 1792 р. обраний загальним голосуванням Національний конвент оголосив про скасування королівської влади й оголосив Францію республікою.

Реальна влада зосереджувалася в Комітеті громадянського порятунку на чолі з Робесп’єром, Сен-Жюстом, Кутоном. Робесп’єр говорив, що «революційне правління — це деспотизм свободи проти тиранії». У короткий термін було створено потужну армію, яка розгромила інтервентів та роялістський і жирондистський заколоти. Проте в лавах революціонерів з’явились істотні розходження. Проти Робесп’єра організовується змова. 27 червня 1794 р. його звинуватили в узурпації влади та тиранії. За день його стратили. Переворот 27 липня 1794 р. означав кінець революції, почався «білий терор».


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити