Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

Другий період (кінець XVIII—XIX ст.)

Правління Наполеона Бонапарта. Перша імперія у Франції


Того часу висувається молодий генерал Наполеон Бонапарт (17691821 pp .). У 1785 р. він закінчив Паризьку військову академію, отримавши чин лейтенанта, відзначився при взятті Тулона і у 24 роки отримав чин генерала. Бонапарт отримав командування над армією, яка зосередилася для походу в Італію (Італійський похід), протягом 1796-1797 рр. отримав ряд блискучих перемог. У 1798-1799 рр. Наполеон здійснює свій Єгипетський похід. Він здобув ряд перемог. У цей час було створено другу антифранцузьку коаліцію (Англія, Австрія, Росія, Туреччина, Неаполітанське королівство). Французька армія зазнала ряд поразок від російських військ під командуванням О. В. Суворова. Наполеон таємно відплив з Єгипту і здійснив переворот 9 листопада 1799 р. Влада перейшла до трьох консулів на чолі з першим консулом Бонапартом. Він зосередив у своїх руках усю повноту влади, усі міністри підпорядковувалися безпосередньо йому, він же головував у Державній раді. За Наполеона було ліквідовано парламентський режим та виборче право. Замість права обирати депутатів громадяни Франції отримали право лише намічати кандидатів, з числа яких уряд на свій розсуд призначав членів законодавчих органів.

Захопивши владу у Франції, Наполеон розпочав новий похід проти коаліції. 14 червня 1800 р. він здобув блискучу перемогу над австрійцями біля Маренго в Ломбардії, що вирішило результат кампанії і долю другої коаліції.

2 серпня 1802 р. Наполеон став довічним консулом, що було підтверджено всенародним голосуванням. З млн. французів віддали за це свої голоси. І всього півтори тисячі проголосувало проти. 2 грудня 1804 р. у Соборі Паризької Богоматері відбувся урочистий акт коронації Наполеона імператором французів. Того ж року було прийнято Цивільний кодекс («Кодекс Наполеона»). Він закріпив рівність громадян перед законом, недоторканність особи та власності, свободу совісті.

Головним змістом правління Наполеона були його війни, які мали загарбницький характер. У 1805 р. Наполеон воював з третьою антифранцузькою коаліцією. Англійський флот на чолі з адміралом Нель- соном біля мису Трафальгар (Іспанія) розгромив французький флот. Нельсон загинув, але розгром власного флоту перекреслив плани Наполеона щодо вторгнення на Британські острови. Блискучу перемогу над російсько-австрійською армією Наполеон здобув біля Аустерліца. У серпні 1806 р. Бонапарт змусив австрійського імператора відмовитися від титулу німецького імператора. Таким чином, «Священна Римська імперія германської нації» припинила своє існування.

У 1806-1807 рр. була розгромлена четверта антифранцузька коаліція. Швидко була розбита Пруссія. Одна битва з російськими військами закінчилася успішно, а біля Фрідленда росіяни зазнали поразки. Після Тільзитського миру (1807 р.) Росія змушена була визнати зміни, проведені Наполеоном у Європі і приєдналась до Континентальної блокади, згідно з якою заборонялась торгівля країн континенту з Англією.

У 1809 р. Наполеон подолав п’яту коаліцію. Бонапарт здобув перемогу в битві біля Екмюлі, але вперше програв битву під Асперном. У битві під Ваграмом Наполеон узяв реванш.

Держава Наполеона сягнула зеніту своєї могутності. До складу Французької імперії ввійшли Бельгія, Голландія, Північна та Центральна Італія, Далмація, Іллірія. Населення імперії зросло втричі — до 75 млн осіб. Сам Наполеон був італійським королем, а його пасинок — віце- королем. Решта Західної і Центральної Європи перебували у васальній залежності від Франції. На іспанському престолі сидів брат Наполеона Жозеф. Неаполітанським королем був зять Наполеона — маршал Мюрат. У Вестфальському королівстві королював брат імператора Жером. Австрія, Пруссія, Саксонія і Росія стали його вимушеними союзниками. У 1811 р. Наполеон одружився з дочкою австрійського імператора Марією Луїзою, поріднившись з одним із найзнатніших родів Європи. Імператор наказав викарбувати медаль із зображенням Бога і написом: «Тобі небо — мені земля».

Улітку 1812 р. Наполеон на чолі 600-тис. армії розпочав похід у Росію. Французькі війська зайшли далеко вглиб країни, захопили Смоленськ і підійшли до Москви. Наполеон тричі пропонував російському імператору мир, але той не відповідав. Наполеон змушений був відступити з Москви. Під час відходу французи зазнали багатьох втрат. Кордон з Росією у зворотному напрямку перейшло всього 20 тис. солдат.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Установлений у Франції режим отримав назву «бонапартизм». Це була особлива форма буржуазної держави, за якої сама буржуазія виявилася відстороненою від безпосередньої участі в системі політичної влади, яка опинилася в руках особливої офіцерсько-чиновницької касти.

ЗАПАМ'ЯТАЙ

Кодекс Наполеона увійшов в історію як зразок законодавства.

ЗАПАМ'ЯТАЙ

Після остаточного зречення Наполеона у Франції було відновлено владу королівської династії Бурбонів. Цей процес називається реставрацією.


16-19 жовтня 1813 р. біля Лейпцига відбулася вирішальна битва, в якій брало участь півмільйона солдат («битва народів»). Саксонська армія зрадила Наполеона, що вирішило долю бою.

У 1814 р. війна була перенесена на територію Франції. 6 квітня 1814 р. Наполеон зрікся престолу. Його розмістили на острові Ельба в Середземному морі. 1 березня 1815 р. Бонапарт висадився на півдні Франції з 1 тис. солдатів і правив Францією ще 100 днів. Вирішальна битва відбулася 18 червня 1815 р. при Ватерлоо. Наполеон зазнав поразки і удруге зрікся престолу і був засланий на острів Святої Олени в південній частині Атлантики, де 5 травня 1821 р. помер.

26 вересня 1815 р. Олександр І, Франц І (австрійський імператор) та прусський король Фрідріх-Вільгельм III підписали й урочисто проголосили в Парижі акт про створення Священного союзу монархів і народів. Ідеї, що містилися у цьому документі, протиставлялися ідеям французької революції. Союз був спрямований проти демократичного та національно-визвольного рухів.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити