Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

Другий період (кінець XVIII—XIX ст.)

Європа після Віденського конгресу (1815-1847 рр.)

 

ЗВЕРНИ УВАГУ

Англія стає економічно найрозвиненішою державою у світі. 1811 р.у торгівлі та промисловості Англії було зайнято 44% населення країни.

ЗАПАМ'ЯТАЙ

31836 р. у Великобританії розгорнувся масовий громадський демократичний рух за політичні права. Свої вимоги представники руху сформулювали в хартіях (грамотах), які передбачалося передати на розгляд парламенту. Цей рух отримав назву чартизм (з англійської «чартер» — хартія, центром його став Манчестер.


Англія

Перші десятиріччя XIX ст. були відзначені швидким розвитком капіталізму в Англії. Якщо наприкінці XVIII ст. найактивніше розвивалася легка промисловість, то у цей період поштовх до свого розвитку отримала важка промисловість.

Військовий та торговельний флот Англії панував на всіх водних магістралях. Проте період економічного підйому закінчився у 1825 p ., коли в Англії розпочалася перша в історії капіталізму циклічна промислова криза. Вона охопила майже всі галузі англійської економіки. Це призвело до загострення політичної ситуації в країні.

Основним було питання про парламентську реформу. Промислова буржуазія, що значно зміцніла, вимагала більшої участі у владі. Виборчі права не отримали робітники та дрібні власники. Реформа 1832 р. забезпечила домінування в парламенті промислової буржуазії. З часу першої парламентської реформи в обіг увійшли нові назви партій: вігів стали називати лібералами, а торі — консерваторами.

У 1837 р. королевою Великої Британії стає Вікторія. У період її правління Велика Британія зміцнила свої міжнародні, політичні та економічні позиції. Виник термін «вікторіанська Англія» — Англія в епоху промислового прогресу.

Франція

Після зречення Наполеона королем став Людовік XVIII (18151824 pp .). Після його смерті у 1824 р. королем Франції стає його брат — Карл X (1824-1830 pp .). Політична реакція посилилася. У 1825 р. було прийнято закони про виплату грошової винагороди колишнім емігрантам в 1 млрд франків; про «святотатство», згідно з яким суворе покарання (аж до смертної кари з попереднім відрубуванням кисті правої руки) передбачалося для людей, які здійснили проступки проти релігії та церкви.

27 липня 1830 р. в Парижі почалося збройне повстання.

Владу Бурбонів було скинуто. Проте монархія залишилася, оскільки королем проголосили представника Орлеанської гілки династії Луї-Філіпа (1830-1848 pp .). Нова Конституція 14 серпня 1830 р. дещо обмежувала владу короля; права палати депутатів розширилися; кількість виборців збільшувалася. Була проведена деяка чистка армії від реакціонерів, знято обмеження з преси. Проте більшість населення залишалася політично безправною. Влада остаточно перейшла від дворянства до буржуазії, причому до її верхівки. Це отримало назву «буржуазна монархія».

В економічному розвитку були досягнуті значні успіхи. Франція здійснювала успішне в цілому завоювання Алжиру.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити