Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

Другий період (кінець XVIII—XIX ст.)

Революції 1848-1849 рр. в Європі


Революція у Франції

Нова революція була зумовлена посиленням протиріч між фінансово-урядовою верхівкою та іншими верствами населення. Її прихід прискорився неврожаями 1845-1846 рр. та економічною кризою 1847 р.

24 лютого 1847 р. Луї-Філіп зрікся престолу і втік в Англію, а 25 лютого 1848 р. було проголошено II республіку (І — в 1792-1804 pp .).

4 травня 1848 р. почали роботу Установчі збори. Більшість у них мали праві республіканці (500 місць з 880).

Президентські вибори відбулися 10 грудня 1848 p ., президентом обрали небожа імператора Наполеона Бонапарта— Луї Бонапарта (1808-1873 pp .). У 1850-1851 рр. у Законодавчих зборах розгорнулася боротьба між бонапартистами та їх супротивниками за внесення до Конституції поправки про можливість переобрання президента на другий термін. Отримавши відмову, бонапартисти здійснили державний переворот. У січні 1852 р. була опублікована нова Конституція, яка продовжувала термін правління Луї Бонапарта на 10 років. Законодавчий корпус був позбавлений багатьох прав. 21 листопада 1852 р. на всенародному референдумі 7,8 млн французів проголосувало за імперію, 253 тис. проти, близько 2 млн утримались.


Революція в Німеччині

Наявність залишків феодалізму, роздробленість Німеччини, яка гальмувала її розвиток, вплив революції у Франції — все це зумовило розгортання революції в Німеччині.

Революційний рух у 1848 р. почався з Кельна, перекинувся на Берлін. 10 днів у місті йшли демонстрації. 18 березня 1848 р. почалися сутички з військами. Повстанці зазнали суттєвих втрат, але король наказав вивести війська з Берліна. 22 березня було видано указ про демократичні перетворення.

28 березня 1849 р. Франкфуртський парламент схвалив Імперську Конституцію, яка передбачала створення Німецької імперії, куди мала ввійти і Австрія. Усі держави імперії (Баварія, Саксонія, Ганновер, Вюртемберг, Баден) зберігали внутрішню самостійність, але зовнішні функції, командування збройними силами передавалися центральному уряду. Проголошувалися основні демократичні свободи. Імперську корону запропонували прусському королю Фрідріху Вільгельму IV, але він відмовився її прийняти. 29 дрібних та середніх німецьких держав визнали цю Конституцію, але основні німецькі держави відхилили її.

ЗВЕРНИ УВАГУ

12 листопада 1848 р. була прийнята Конституція II республіки. Вища виконавча влада належала президенту, якого обирали загальним голосуванням на три роки, а законодавча — Законодавчим зборам, які обиралися на чотири роки. Але виборче право не поширювалося на значні групи робітників.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Успіхи революції сприяли піднесенню національно- об'єднаного руху. Головною політичною вимогою став заклик до проведення всенімецьких Установчих зборів. Улітку 1848 р. відбулися вибори до всенімецьких Установчих зборів. Уперше разом з буржуазією у ньому мали представництво інтелігенція — професори, адвокати, літератори. Але німецькі монархи не визнали цей парламент.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Особливістю революції 1848 р. в Італії було те, що вона була спрямована не лише проти феодально-абсолютистських порядків, а й проти австрійської влади.

У травні 1849 р. почався новий етап революції в Німеччині. Початок цього етапу пов’язаний з повстанням у Дрездені. Далі події перекинулися на Рейнську область. Король спрямував сюди 60-тис. армію, яка придушила повстання.


Особливості революції в Італії

В Італії революція 1848 р. почалася з народного виступу на острові Сицилія, де безземельне селянство і робітники сірчаних копалень нещадно експлуатувалися великими землевласниками і капіталістами. 12 січня 1848 р. спалахнуло повстання в Палермо — головному місті Сицилії. Урядові війська було розбито, король змушений був утворити ліберальний уряд і пообіцяти конституцію.

У березні революція перекинулася на інші області Італії. Ще до революції в країні сформувалися дві основні течії: республіканська та ліберальна. На чолі першої стояв Джузеппе Мадзіні, який створив таємне товариство «Молода Італія». До цього руху належав і один з героїв Італії Джузеппе Гарібальді (1807-1882 pp .). Ліберальний рух розвивався в основному на півночі країни. Його лідером був Камілло Кавур, який прагнув об’єднати італійські держави під скіпетром Сардінського королівства.

Антиавстрійська коаліція зазнала поразки. Під тиском громадськості сардинська армія знову почала військові дії проти австрійців, але зазнала поразки. Сардинський король змушений був зректися престолу. Почався спад революції. За закликом Папи римського в Італію направили свої війська Франція, Іспанія та Неаполь. Спочатку інтервенти зазнали поразки, але потім, вигравши час, розгорнули наступ і захопили Рим на початку липня 1849 р. Римська республіка перестала існувати. Італійському народу не вдалося ні звільнитися від іноземного гноблення, ні ліквідувати реакційно-монархічні порядки та феодальні пережитки, ні створити єдину національну державу.


Революція в Австрійській імперії та її значення

Утворення національних держав в Італії та Німеччині


У 50-ті роки XIX ст. виявилося два шляхи об’єднання Італії: 1) республікансько-демократичний; 2) помірковано-ліберальний. Перший шлях представляв Дж. Мадзіні — один з керівників революційної організації «Молода Італія», яка пропагувала терор, як засіб зміни політичного режиму, підпільну боротьбу, змови та повстання. Після кількох спроб підняти повстання (Мілан, Неаполь) рух зазнав невдачі і розколовся.

У 1857 р. під керівництвом К. Кавура в П’ємонті було створено «Італійське національне товариство», гаслом якого було об’єднання Італії під скіпетром Савойської династії.

Наприкінці жовтня 1860 р. «Національне товариство» провело референдум на Півдні Італії. Його результатом став перехід цього регіону під владу Сардинського королівства.

У лютому 1861 р. у Туріні відбулося перше засідання Національного парламенту, а в березні 1861 р. Віктор Еммануїл був проголошений королем Італії. Проте об’єднання Італії не закінчилося. Венеція залишалася у складі Австрії, а Рим під владою папи Пія IX та під охороною французів. Італія взяла участь у австро-прусській війні 1866 р. і в обмін на це Венеціанська область була передана їй.

Італія не могла відкрито воювати з папою, оскільки його підтримувала Франція. Лише після поразки у франко-прусській війні французькі війська покинули Рим і туди увійшла італійська армія. Рим став столицею Італії. Об’єднання Італії завершилося.

ЗАПАМ'ЯТАЙ

Революції 1848-1849 рр. дали поштовх формуванню лібералізму, привели до структурних змін у системі управління держав, сприяючи переходу суспільства до конституційних норм життя.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Після перемоги над Австрією єдиною перепоною для остаточного об'єднання Німеччини під егідою Пруссії залишилася Франція, яка мала під своїм впливом кілька центральних І південно-західних німецьких держав.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Початок промислового перевороту датується початком XIX ст. Він мав свої особливості:широке використання наукових розробок, машин та кваліфікованої робочої сили;нерівномірний характер: спочатку ним були охоплені північно-східні штати, а згодом—уся країна;тривалий період.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити