Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

Другий період (кінець XVIII—XIX ст.)

США в першій половині XIX ст. Громадянська війна


Отримання незалежності створило найважливіші передумови для швидкого розвитку ринкових відносин у США. Важливим явищем в економіці стало утворення єдиного внутрішнього ринку і розвиток вільної зовнішньої торгівлі. Не випадково кінець XVIII — початок XIX ст. назвали «золотим віком» американської торгівлі.

З кінця 40-х років XIX ст. в США на власному ринку відбувся прорив американського машинного виробництва, який співпав з відкриттям у 1848 р. багатих родовищ золота в Каліфорнії (Клондайк). Тисячі людей пішли на Захід («золота лихоманка»), і в північно-східних районах стала відчуватися нестача робочих сил. Це змушувало підприємців посилено впроваджувати машини в усі галузі господарства. На зміну дерев’яній сосі прийшов чавунний, а згодом (1845 р.) стальний плуг. Серп і косу почали замінювати механічними косарками.

Завершення промислового перевороту відбулося на початку 50-х років. Важливим його наслідком стало виникнення пролетаріату.

У сільському господарстві намітилося два шляхи розвитку: фермерське та плантаційне.

Перші десятиріччя існування США характеризувалися швидким розширенням меж держави. Захоплення територій відбувалося за двома напрямками: промислова Північ розширялася у бік західних земель і Канади, плантаторський Південь — у південно-західному і південному напрямках.

У 1809 р. за 16 млн доларів США купили у Франції Луїзіану. У 1818 р. до США було приєднано Флориду. З освоєнням нових земель до 13 старих штатів почали приєднуватись нові. У 1791 р. до союзу приєднався Вермонт, у 1792 р. — Кентуккі, в 1796 р. — Теннессі, в 1809 р. — Огайо, 1816 р. — Індіана, 1817 р. — Міссісіпі, 1818 р. — Іллінойс, 1819 р. — Алабама, в 1821 р. — Міссурі і Мен, в 1836 р. — Арканзас, в 1837 р. — Мічиган. У 1846-1847 рр. США успішно воювали проти Мексики. Вони здобули кілька перемог: захопили столицю Мексики — Мехіко. У 1848 р. Мексика змушена була віддати США Техас, Нову Мексику і Каліфорнію. У цей же час США придбали у Великобританії Орегон. До середини XIX ст. США збільшили свою територію у 8 разів порівняно з 1776 р. Зовнішньополітичний курс американського уряду базувався на «доктрині Монро» (1823 p .). Згідно з гаслом президента Монро «Америка для американців» США претендували на весь американський континент.

До середини XIX ст. почали зростати суперечності між двома регіонами США — Північчю та Півднем. Південь був зацікавлений у розвитку міжнародної торгівлі — дорого продати у Європу бавовну, продовольство; дешево купити імпортні промислові вироби. Північ, навпаки, була зацікавлена у згортанні торгівлі з Європою. Це дозволило б переробляти сільськогосподарську сировину Півдня на фабриках Півночі, пропонувати південним штатам власну промислову продукцію. Антагонізм між регіонами полягав у тому, що на Півдні основою соціально-економічного укладу було рабство, а на Півночі — вільна праця. У 1820 р. набрав чинності закон, згідно з яким географічним кордоном рабства було оголошено 36° 30' північної широти. Але це був паліатив, оскільки кожен регіон бажав збільшення свого впливу. На Півночі поширювався аболіціонізм, а на Півдні — расистські погляди, де доводилося, що негри є нижчою расою.

У цей час в США починає формуватися двопартійна система. У 1828 р. створюється демократична партія, соціальною базою якої були плантатори-рабовласники, а у 1854 р. — республіканська партія, опорою якої стала промислова буржуазія Півночі. На президентських виборах 1860 р. від демократичної партії було висунуто кандидатом прибічника рабовласництва Є. Дугласа, а від республіканської — Авраама Лінкольна, який притримувався протилежних поглядів — виступав за припинення поширення рабства. Спроби А. Лінкольна уникнути розколу не мали успіху. Тепер конфлікт можна було вирішити лише збройним шляхом. 14 квітня 1861 р. 7-тис. армія південців після триденних боїв захопила вірний центральному уряду форт Самтер у Південній Кароліні (74 солдати і 9 офіцерів). Ця подія стала приводом до війни, а 15 квітня Лінкольн розпочав призов 75 тис. волонтерів у армію, а південців оголосив заколотниками.

11 штатам-заколотникам протистояло 23 тих, що зосталися в Союзі.

2 квітня 1865 р. війська Півночі захопили столицю Конфедерації Річмонд, а 9 квітня 28-тис. армія південців на чолі з генералом Р. Лі, програвши останню битву, капітулювала.

3 1865-1877 рр. тривав період Реконструкції й отримав назву Реконструкції Півдня. Він передбачав:

— конфіскацію земель у колишніх власників — прибічників Конфедерації і передачу їх в руки негрів та безземельного білого населення

— надання чорношкірому населенню рівних політичних і економічних прав

— позбавлення колишніх рабовласників політичної влади на Півдні.

ЗАПАМ'ЯТАЙ

Громадянська війна у США поділяється на два періоди:

1) конституційний (18611862 рр.) — нерішучі дії Півночі, її поразки;

2) революційний (1 86 3 — 1865 рр.) — перевага Півночі, закон про гомстеди, скасування рабства.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Друга американська революція (період Громадянської війни та Реконструкції) вирішила головні соціально-економічні питання: скасувала рабство, практично вирішила аграрну проблему, зміцнивши фермерський шлях у сільському господарстві, створила умови для зростання економіки. Але деякі проблеми не було вирішено: негри не отримали землі, расова дискримінація набула нових форм.

У 1867 р. було прийнято перший закон про Реконструкцію.

На виборах 1867 р. у південних штатах 200 тис. колишніх білих- заколотників були позбавлені права голосу, а 700 тис. негрів отримали їх. У деяких штатах кількість негрів у нижніх палатах досягла половини складу. У трьох штатах негри зайняли пости віце-губернаторів.

У 1865 р. для боротьби з негритянським рухом і реалізацією расистських намірів у штаті Теннессі створюється терористична організація Ку-клукс-клан.

Під час виборчої кампанії 1876 р. Демократична партія висунула гасло очищення Півдня від тиранії Півночі та боротьби з корупцією. Кандидат демократів фактично перемагав, але в деяких штатах голосування не відбулося.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити