Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОГО СВІТУ

Стародавня Індія. Китайські імперії


Багату, різноманітну та своєрідну культуру було створено в Стародавній Індії. У II тис. до н. е. виникла літературна мова санскрит, що означає «упорядкований», з 55 літер. Нею було написано найдавніші релігійно-філософські пам’ятки Індії — веди. Згодом в індуїзмі формуються взаємозалежні та взаємодоповнюючі культи богів Брахми, Вішну та Шиви. Складається так звана триєдність (тримурті), яка сприймається як вищий прояв єдиного божества. Брахма вважається творцем світу, він установив на землі соціальні закони та поділив людей на чотири основні касти — варни. Вішну був милостивим богом — охоронцем, а Шива — нестримним богом-руйнівником. Особливо важливим стає вчення про аватарів (періодичні перевтілення) Вішну, який начебто час від часу з’являється серед людей, прибравши чийогось вигляду, щоб урятувати людей від якогось лиха і відновити гармонійний лад.

На рубежі II тис. до н. е. в Північну Індію з середньоазіатських степів вторгаються племена аріїв. Унаслідок арійських завоювань склалися відносини між завойовниками і підкореними, які призвели до поділу суспільства на касти (варни): брахмани, кшатрії, вайшья, шудра. Найнижче становище займали вихідці з корінного населення Індії парії — вважалося, що навіть дотик до них оскверняє. їм не дозволялося жити в поселенні, користуватися новим або цілим посудом. Раби перебували поза кастовим станом.

У VI ст. до н. е. практично одночасно в Індії виникають дві великі релігійно-філософські течії — на півночі — буддизм (засновник Сідхартха Гаутама, 623-544 рр. до н. е.), а на півдні джайнізм (засновник Варухамана Магавіра).

Важливим пам’ятником староіндійського права є «Закони Ману» (II ст. до н. е.), написані у формі двовіршів, що мало полегшили їхнє запам’ятовування.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити