Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

Другий період (кінець XVIII—XIX ст.)

Національно-визвольна боротьба народів світу наприкінці XIX — на початку XX ст.


Балканські війни Roman";

Політична ситуація на Балканах на початку століття була досить напруженою. Основна конфронтація відбувалася між Османською імперією, яка продовжувала контролювати значну частину Балкан, і слов’янськими народами. Балканські народи прагнули звільнити землі, населені слов’янами, греками, албанцями від турецького панування.

З цією метою в березні 1912 р. Болгарія і Сербія уклали угоду про взаємодопомогу. У таємному додатку визначалася мета союзу — війна проти Туреччини. Згодом до них приєдналися Греція і Чорногорія. Так був створений Балканський союз.

Війна союзників проти Туреччини почалася в жовтні 1912 р. (Перша Балканська війна). Турецька армія зазнавала поразки, болгарська армія підійшла до Константинополя. У травні 1913 р. у Лондоні був підписаний мирний договір між Туреччиною і балканськими державами. Ця війна була справедливою з боку Балканського союзу, вона сприяла звільненню балканських народів від турецького іга. У 1912 р. албанський народ зміг створити свою незалежну державу.

Австро-Угорщина і Німеччина не були зацікавлені в збереженні Балканського союзу і прагнули розколоти його, почалася Друга Балканська війна, яка вже не мала справедливого характеру. На боці Сербії виступили Греція і Румунія, у конфлікт втрутилась і Туреччина. За Бухарестським миром 10 серпня 1913 p ., який констатував поразку Болгарії, Македонія була поділена між Сербією і Грецією, Південну Добруджу захопила Румунія, а більшу частину Фракії з Адріанополем — Туреччина. Болгарія і Туреччина опинились під впливом Австро- Угорщини і Німеччини, Сербія — Росії і Франції. Балканські війни стали прелюдією Першої світової війни.


Сіньхайська революція в Китаї

На початку XX ст. Китай був класичним прикладом напівколоніальної держави. Ще у другій половині XIX ст. Велика Британія, Франція, Японія провели з Китаєм декілька воєн, в яких останній зазнавав поразок. Використовуючи плоди своїх перемог та фінансовий тиск, провідні держави контролювали політику Китаю. їхні війська і військові кораблі знаходились у найважливіших центрах країни, вони мали широку сітку концесій, тримали у своїх руках китайські митниці. Інтереси місцевої буржуазії, пролетаріату, селянства перебували у антагонізмі з іноземним засиллям.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Економічний розвиток Росії на початку XX ст. мав ряд особливостей. Передовий промисловий і фінансовий капіталізм уживався з загальною економічною відсталістю країни. Різні райони величезної країни економічно розвивались дуже нерівномірно. Поряд із монополістичними формами капіталізму на значних територіях ще тільки формувалися капіталістичні відносини. Деякі народи перебували на феодальній стадії розвитку, а деякі — на патріархально- родовій.

ЗВЕРНИ УВАГУ

У цілому Балканські війни завершили боротьбу за звільнення балканських на родів від турецького гніту, але призвели до розмежування держав Балканського півострова.

Маньчжурська династія Цін зреклась престолу, Китай став республікою, але Сунь Ятсен подав у відставку на користь Юань Шікая. У 1912 р. прибічники Сунь Ятсена заснували партію Гоміндан (національну), якій судилося зіграти визначну роль в подальшій історії Китаю. Улітку 1913 р. ця партія намагалася провести нову революцію — скинути реакційну владу Півночі, але зазнала поразки. Революція закінчилася, головним її здобутком була ліквідація маньчжурської династії, яка правила Китаєм 270 років (з 1644 р.) і встановлення республіки.


Мексиканська революція 1910-1917 рр.

Однією з найвизначніших політичних подій початку століття в Латинській Америці була Мексиканська революція. У країні ще у 1876 р. була встановлена реакційна диктатура П. Діаса, що призвело до фактичної ліквідації громадянських прав і свобод. У 1910 р. П. Діас намагався у черговий раз організувати своє «обрання» на пост президента, результати виборів було сфальсифіковано. У травні 1911 р. диктатуру П. Діаса було повалено. У 1917 р. Установчі збори Мексики прийняли Конституцію, у ній закріплювалася республіканська форма правління, демократичні свободи, аграрна реформа, дещо обмежувались права іноземців.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити