Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

Перша світова війна 1914-1918 рр.


Воєнні дії у Першій світовій війні визначалися стратегічними планами сторін. За планом німецького генерала А. Шліффена українські землі посідали важливе місце в планах воюючих країн. Австро-Угорщина претендувала на розширення своїх володінь на Західній Україні (Волинь, Поділля), Німеччина — на інші українські землі. Росія хотіла захопити Галичину. Узагалі саме Галичина стала ареною найжорстокіших та найкровопролитніших битв на Східному фронті.

Оскільки німецька армія була мобільнішою, на початку війни вона захопила ініціативу і намагалася здійснити свій план. Німецькі війська зайняли частину Бельгії та ввійшли на територію Франції. Російські війська 20 серпня 1914 р. у Східній Пруссії завдали поразки німецькій армії. Німецьке командування змушене було перекинути війська із Західного фронту. Цим самим Росія суттєво допомогла своїм союзникам. У результаті битви на Марні (5-12 вересня 1914 р.) німецькі війська змушені були дещо відступити. У цей час, зміцнивши свої війська в Східній Пруссії, Німеччина завдала поразки російській армії і витіснила її з цієї території.

У ході війни з добровольців Галичини було сформовано 2-тисяч ний легіон Українських січових стрільців, який став частиною австро- угорської армії. Він брав участь у боях проти російських військ на різних ділянках фронту в Карпатах і Закарпатті. Січові стрільці відіграли потім важливу роль у наступних подіях в Україні.

У 1915 р. німецьке командування змінило свої плани, вирішивши основний удар нанести по Росії, а на Західному фронті зайняти стратегічну оборону. Тепер Німеччина прагнула вивести з війни спочатку Росію, а потім усіма силами вдарити проти Франції і Великої Британії. У травні 1915 р. австро-німецькі війська прорвали фронт російської армії і захопили Галичину, Польщу, Литву, частково Латвію і Білорусію.

На Західному фронті союзники проводили лише операції з обмеженими цілями. У результаті кампанії 1915 р. німецька армія захопила значну територію на Сході, російській армії було завдано серйозного удару.

У 1916 р. німецьке командування вирішило завдати основного удару на Західному фронті в районі Вердена.

У серпні 1916 р. у війну на боці Антанти вступає Румунія, але згодом її війська зазнають поразки, залишають Бухарест і нафтоносні райони. Росія змушена перекинути на Румунський фронт свої війська, що негативно вплинуло на загальне становище її східного фронту. Кампанія 1916 р. характеризувалася великими людськими втратами сторін, їх плани не були реалізовані, але стратегічна ініціатива перейшла до Антанти. Німецьке командування змушене було перейти на всіх фронтах до оборони із-за нестачі сил.

Кампанія 1917 р. суттєво відрізнялася від попередніх, оскільки проходила в складній політичній ситуації. У Росії відбулося дві революції, змінювалися уряди та принципи влади і це дуже впливало на хід війни.

Найважливішими подіями цієї кампанії був вступ у війну 6 квітня

1917 р. США на боці Антанти і фактичний вихід з неї після Жовтневої революції в Росії. За роки війни США фінансово-економічно досить сильно були пов’язані з країнами Антанти. Вони поставляли свої товари в ці країни, перетворившись з їх боржника на їх же кредитора.

29 вересня 1918 р. капітулювала Болгарія, 30 жовтня — Туреччина, З листопада — Австро-Угорщина. У самій Німеччині почалася революція. Після повалення монархії 11 листопада 1918 р. в Комп’єнському лісі у вагоні французького маршала Ф. Фоша німецька делегація підписала перемир’я.

Війна, яка тривала 4 роки 3 місяці і 10 днів закінчилась повною поразкою Німеччини та її союзників. Лише прямі військові видатки воюючих держав у 10 разів перевищили вартість усіх воєн за попередні 120 років! Росія втратила 60% свого національного багатства, Австро- Угорщина — 41%, Німеччина — 33%, Франція — 31%, Англія — 15%.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити