Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

Облаштування повоєнного світу


Підсумки Першої світової війни та основи повоєнного устрою світу були розглянуті на Паризькій мирній конференції (січень-червень 1919 року). В її роботі взяли участь більше тисячі делегатів від 27 країн, але головну роль відігравали США, Велика Британія та Франція. 28 червня 1919 р. у Версалі відбулося підписання мирного договору з Німеччиною. Цей договір складався з 440 статей і одного протоколу. У ньому узгоджувались такі питання:

1. Територіальні: Німеччина повертала Франції Ельзас і Лотарингію; Польщі передавала Познань, частину Померанії, Західної Пруссії; Данія отримала північну частину Шлезвігу; ряд округів — Бельгія. Німеччина позбавлялася всіх своїх колоній, які пізніше були поділені між головними державами-переможницями на основі системи мандатів Ліги Націй.

2. Військові: німецька армія не повинна була перевищувати 100 тис. осіб, обов’язкова служба скасовувалась, ліквідувався генеральний штаб, заборонялося мати підводний флот, військову і морську авіацію.

3. Фінансово-економічні: Німеччина повинна була передати союзникам золото і коштовності, які вона отримала в ході війни від інших держав (у тому числі й від Росії). Учасникам конференції не вдалося встановити суму репарацій (відшкодування збитків від військових дій) з Німеччини. Це було зроблено у 1921 році на Лондонській конференції. Сума репарацій була призначена у 152 млрд золотих марок. Франція повинна була отримати 52 % , Велика Британія — 22 % , Італія — 10% від загальної суми.

4. Утворення міжнародних організацій: Конференція вирішила створити Лігу Націй і Міжнародне бюро праці.

ЗВЕРНИ УВАГУ

З березня 1918 р. Радянська Росія підписала з Німеччиною та її союзниками сепаратний Брестський мир, проте 800 тис. німецьких солдатів усе ще знаходилися на сході, окупувавши Україну, Білорусію, Прибалтику. Особливістю кампанії 1918 р. була боротьба обох коаліцій проти Радянської Росії.

ЗАПАМ'ЯТАЙ

Перша світова війна, яка втягнула у своє смертоносне коло населення планети, призвела до небачених втрат і нечуваного розорення більшості воюючих країн. Було вбито 8,7 млн осіб, поранено 20,8 млн. Найбільших втрат зазнали: Росія (2,3 млн), Німеччина (понад 2 млн), Австро- Угорщина (1,44 млн), Франція (1,38 млн), Велика Британія (743 тис.), Італія (близько 700 тис.), США (53 тис.). Крім того, у середині 1918 р. народи Європи були вражені пандемією «іспанки» (грипу). Хвороба забрала понад 25 млн життів у всьому світі.

ЗАПАМ'ЯТАЙ

Статут Ліги Націй підписали згодом 44 країни. Ця міжнародна організація повинна була забезпечити мирне співробітництво між країнами, уберегти їх від війни.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Версальсько-Вашингтонська система закріпила провідну роль Франції в Європі, а Великої Британії на Близькому Сході, сприяла посиленню позицій США у світі. Закінчили своє існування 4 найбільші імперії: Російська, Германська, Австро-Угорська та Османська. Головним претендентом на світове панування стають США.


Окремі мирні угоди були підписані із союзниками Німеччини. У Сен- Жерменському договорі з Австрією від 10 вересня 1919 р. зафіксовано, що Австро-Угорська монархія припинила своє існування.

27 листопада 1919 р. було підписано мирний договір з Болгарією. Частина болгарської території відходила Румунії. 4 червня 1920 р. був підписаний Тріанонський мирний договір з Угорщиною. Її територія зменшувалась утричі, а населення — у 2,5 раза. Закарпаття передавалось Чехо-Словаччині. 10 серпня 1920 р. був підписаний Севрський мирний договір з Туреччиною. Він зафіксував розподіл Османської імперії. Туреччина втратила 80% своєї території (Палестину, Ірак, Сирію, Ліван тощо). Над чорноморськими протоками встановлювався міжнародний контроль. На всіх союзників Німеччини накладались репарації.

25 липня 1919 р. представники Антанти на Паризькій конференції визнали права Польщі на окупацію Східної Галичини. Версальську систему договорів доповнили рішення Вашингтонської конференції (12 листопада 1921 р. — 6 лютого 1922 p .). На ній була встановлена квота водотоннажності лінійного флоту у пропорції: США і Велика Британія по 525 тис. т, Японія — 315 тис. т, Франція та Італія по 175 тис. т. Заборонялось будівництво лінкорів водотоннажністю більше 35 тис. т. Це було вигідно США, які відставали в будівництві таких кораблів, до того ж ці судна не могли пройти через Панамський канал. Американцям, таким чином, удалося змусити Велику Британію відмовитись від давнього правила, згідно з яким її флот повинен був бути рівним флотам двох найсильніших після неї морських держав.

З китайського питання конференція прийняла рішення про політику «відкритих дверей» у Китаї, що створювало додаткові можливості для заселення американського капіталу.

Усі ці договори становили в сукупності систему повоєнного устрою світу, так звану Версальсько-Вашингтонську систему.

На початку 20-х років більшість країн Європи зосередились на відбудові зруйнованого війною господарства. Для цього періоду характерне загострення соціальних конфліктів, тяжкий економічний стан, інфляція, погіршення життєвого рівня значної частини населення.

З 1924 р. по 1929 р. відбувався процес відносної стабілізації економічного та політичного становища провідних країн світу. Його характерними рисами були: зниження соціальної напруги, економічне піднесення, послаблення зовнішньополітичних суперечностей.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити