Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

Світова економічна криза 1929-1933 рр. Новий курс Ф. Рузвельта


У 1932 р. на президентських виборах президентом обрали Франкліна Рузвельта, він проголосив новий курс.

Основна ідея нового курсу — державне регулювання виробництва, активне втручання в приватне підприємництво з метою запобігти кризі надвиробництва. Держава повинна була стати координатором економічного життя.

Рузвельт почав зі зміцнення фінансової системи. Золотий стандарт було скасовано, золото заборонялося вивозити за кордон. Долар девальвували. Було зміцнено позиції великих банків, які отримали від держави 3 млрд доларів. Проте 3 тис. дрібних банків розорилися. Уся промисловість була розділена на 17 груп, для яких вироблялися «кодекси чесної конкуренції», що визначали обсяг виробництва, ціни на продукцію, нижче яких не можна було продавати, ринки збуту, рівень зарплати. Це посилило концентрацію виробництва у руках власників найбільших кампаній і було фактично примусовим картелюванням.

На програму допомоги безробітним було асигновано 3 млрд дол. Для безробітної молоді організовували трудові табори з військовою дисципліною. Гроші намагалися вкладати в такі проекти, які не призводили б до зростання випуску товарів, а навпаки, потребували їх (наприклад, будівництво шляхів).

Для стабілізації сільського господарства фермерам за відповідну компенсацію пропонувалося скорочувати площі посівів і поголів’я худоби. Тільки за один рік посіви пшениці і кукурудзи зменшились на 7 млн га. Держава закупила і знищила 23 млн голів великої рогатої худоби і 6 млн свиней. Це було зроблено для того, щоб підтримати на певному рівні ціни на м’ясо. Фермери отримали компенсацію, що зробило їх платоспроможнішими. Така політика була вигідною великим сільськогосподарським кампаніям і багатим фермерам. Вони не засівали малородючі землі, отримуючи за це компенсацію, але в результаті агротехнічних заходів підвищували врожайність на інших ділянках. Дрібні та середні фермери, які не мали такої змоги, страждали від скорочення посівів. Новий курс сприяв зупинці кризових явищ.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити