Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОГО СВІТУ

Стародавня Індія. Китайські імперії

Китайські імперії Цінь і Хань


Першою історичною династією Китаю вважається Шан-Інь (XVI- XII ст. до н. е.), оскільки її існування підтверджено історичними джерелами. У IV ст. до н. е. після тривалої та безсистемної «війни всіх проти всіх», влада закріплюється за князівством Цінь. Його володар отримав титул вана (царя). Основною ідеологією в Цінь було вчення фац-зя, або легізм («школа закону»). Легісти вважали, що люди стали злочинними і порочними, тому головним засобом управління та виховання повинен стати принцип насильства. Порядок у державі слід установити за допомогою таких правил: підданих потрібно суворо карати за дрібні злочини, тоді мало знайдеться бажаючих здійснювати великі злочини; більше карати і менше нагороджувати (на 9 покарань — одна винагорода); установити систему взаємної відповідальності за злочини; за злочинця відповідають 6 його родичів, які після вироку стають рабами; потрібно розділяти загальне спілкування між людьми із взаємними доносами, щоб вони виправляли один одного; нівелювати загальний інтелектуальний рівень підданих, ліквідувати розбіжність у думках шляхом вигнання поезії, мистецтва, філософії, коли народ неосвічений, ним легше управляти; держава, яка досягла одностайності в думках хоча б на рік, буде могутньою 10 років; любов до ближніх повинна бути витіснена любов’ю до держави.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Заратустра стверджував, що світ складається з двох початків: земного, реального (світ речей) та Ідеального, потойбічного (світ душі). Для пророка важливішим є земний світ, тому він піклується про якомога раціональніший устрій цього світу. Головну роль у ритуалі зороастризму відіграє вогонь.

ЗАПАМ'ЯТАЙ

Стародавні індійські племена говорили різними мовами, але всі освічені люди знали санскрит, який відіграв у Індії також об'єднуючу роль, як латина в середньовічній Європі.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Перлинами світової літератури є дві староіндійські епічні поеми — «Магабгарата» та «Рамаяна». Сюжет «Магабгарати» становить розповідь про суперництво двох царських родів — Пандавів та Кауравів. «Рамаяна» розповідає про похід на острів Ланка царя Рами, який вирішивурятувати свою кохану Сіту, викрадену царем демонів Раваною.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Відповідно до вчення Конфуція суспільство і держава повинні бути схожими на велику сім'ю із суворою внутрішньою ієрархією, міцною дисципліною і беззаперечною підлеглістю молодших старшим, а нижчих — вищим.

Словник

Каліграфія — мистецтво зображення ієрогліфів, яке китайці шанують вище за всі інші види мистецтва.


Уся імперія була розділена на 36 областей, у кожній було поставлено начальника, воєводу та інспектора.

За Гао-цзу У-ді (140-97 рр. до н. е.) імперія перетворилася на одну з найбільших, багатих і густонаселених держав світу.

У 18-27 рр. н. е. у Китаї відбулося селянське повстання «червонобрових» (повстанці фарбували свої брови в червоний колір). У 184 р. в Китаї почалося народне повстання «жовтих пов’язок», яке тривало 15 років і було придушене, але система управління країною була сильно розхитана і єдина Китайська держава у 220 р. н. е. тимчасово припинила своє існування, знову розпавшись на окремі царства.

Культура Давнього Китаю є однією з найзначніших і самобутніх культур Стародавнього світу. Серед релігійно-філософських течій провідне місце посідали даосизм та конфуціанство. Конфуцій (Кун-цзи, 551-479 рр. до н. е.) виклав свої погляди у книзі «Бесіди та розмірковування». Згідно з його вченням влада правителя оголошувалася священною, а поділ людей на вищих та нижчих («шляхетних мужів» і «дрібних людців») — загальним законом справедливості. В основу соціального устрою конфуціанство ставило моральне вдосконалення та дотримання етикету.

Даосизм (виникнення пов’язують з діяльністю мудреця Л ao -цзи) виник у середині І тис. до н. е. на основі вірувань шаманського характеру. Філософії даосизму властиві натуралізм, початки примітивної діалектики та елементи релігійної містики.

Мета адептів даосизму — досягти єдності з першоосновою світу — дао і за допомогою алхімії та психофізичних вправ набути безсмертя.

У Стародавньому Китаї було винайдено компас (близько І ст. до н. е.), сконструйовано прототип сейсмографа, створено небесний глобус, розроблено теорію нескінченності Всесвіту в часі та просторі. Китайські вчені уточнили значення числа ɷ , спорудили двигун, де використовувалася сила вільно падаючої води. У Китаї розробили лакове виробництво і лакували зброю, архітектурні вироби, предмети домашнього вжитку. Давні китайці навчилися виробляти шовк з шовкопряда і китайський шовк у всі віки цінувався в усьому світі. Великим внеском Давнього Китаю до світової культури був винахід паперу, фарфору.

Одним з найвидатніших пам’ятників архітектури світу є Велика китайська стіна, довжина— 5 тис. км, висота 6,6 м, на деяких ділянках до 10 м, ширина — 5-8 м, її включено до списку Всесвітньої спадщини.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити