Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

Установлення фашизму, нацизму та інших тоталітарних режимів у ряді країн Європи

Італія

Фашизм виник як реакція на кризу капіталістичного суспільства.

Після закінчення Першої світової війни політична система Італії опинилася у стані кризи. Буржуазно-ліберальна держава була не в змозі справитися із серйозними труднощами перших післявоєнних років. З 1918 р. по 1920 р. змінилося 5 урядів. У березні 1919 р. колишній соціаліст Беніто Муссоліні почав формування «бойових груп» (італійською «фаші ді комбаттіменто», від слова фашіо — пучок, зв’язка, об’єднання походить назва «фашизм»). Б. Муссоліні народився в сім’ї коваля, був відрахований зі школи за бійку і диплом про середню освіту одержав екстерном. Він вивчав іноземні мови, мав ефективну ораторську техніку.

Фашистські формування мали напіввійськову організацію, були озброєні, мали особливий одяг (чорні сорочки). Вони виступали проти лівих сил, але висловлювались за встановлення робітничого контролю на виробництві, аграрну реформу, конфіскацію військових прибутків, розпалювали націоналістичні настрої, висували гасло «великої Італії».

До осені 1922 р. фашисти заволоділи багатьма великими муніципалітетами і декількома провінціями в Італії. 27-28 жовтня 1922 р. фашисти організували «похід на Рим». їх підтримали великі промисловці.

31 жовтня 1922 р. король доручив Муссоліні сформувати уряд, де головні посади обіймали фашисти.

Основою фашистської ідеології був примат інтересів нації над інтересами окремих соціальних груп і окремих людей. Ґрунтуючись на принципах корпоративізму, держава повинна була поєднувати різноманітні суспільні інтереси. Програма фашистів була достатньо конкретною. Вона містила скасування сенату, поліції, привілеїв і титулів, загальне виборче право, гарантії громадянських свобод, прогресивний податок на капітал, установлення для всіх 8-годинного робочого дня, загальну освіту. «Усе в державі і нічого поза державою» — ці слова Муссоліні стали квінтесенцією італійського фашизму.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити