Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

Країни Центральної та Східної Європи у 1918—1930-ті рр.

Югославія


Сербія воювала в Першій світовій війні на боці Антанти. Після розвалу Австро-Угорської імперії виникли передумови для об’єднання південнослов’янських народів. 1 грудня 1918 р. було проголошено Королівство сербів, хорватів і словенців. У 1921 р. була прийнята Конституція країни, яка узаконила централізацію держави та надання переваг сербам. Фактично австро-угорська великодержавність змінилася сербською. Хорвати позбулися навіть тієї автономії, яку мали раніше в імперії Габсбургів, а македонці та албанці взагалі не могли використовувати свою рідну мову в державних установах, школах та пресі. Адміністративний поділ держави не враховував етнічні та історичні кордони. За умов посилення політичної кризи (парламентська нестабільність, загострення національного питання) король Олександр 6 січня 1929 р. здійснив державний переворот, розпустивши Народну скупщину (парламент). Країну було перейменовано в Югославію, адміністративно-територіальний поділ змінено, що ще більше загострило національне питання.

У березні 1941 р. югославський уряд підписав угоду про приєднання до Троїстого пакту (Німеччина, Італія, Японія). Але частина офіцерів, які орієнтувалися на західні демократії та СРСР, здійснили державний переворот і підписали пакт про ненапад з СРСР. У відповідь 6 квітня 1941 р. Німеччина напала на Югославію і до 17 квітня захопила її. Після окупації країну роз’єднали: Хорватія, де владу захопили місцеві фашисти, і до складу якої увійшли Боснія і Герцеговина, стала незалежною державою; Сербія та Північна Словенія відійшли Німеччині; Чорногорія, Хорватське Примор’я та Південна Словенія — Італії; Бачка — Угорщині; Вардарська Македонія — Болгарії.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити