Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

Друга світова війна


Друга світова війна почалася 1 вересня 1939 р. нападом Німеччини на Польщу, яка була захоплена за 30 днів. Велика Британія і Франція, які вважалися гарантами безпеки Польщі, 3 вересня 1939 р. змушені були оголосити війну Німеччині. У війну швидко втягнулися основні європейські держави, а згодом і країни інших континентів. У ній взяли участь 61 країна з населенням 1,7 млрд осіб, тобто 80% населення світу. В арміях цих країн було 100 млн осіб.

Періодизація Другої світової війни

Перший період: 1 вересня 1939 — листопад 1942 p ., від нападу Німеччини на Польщу до початку Сталінградської битви, що стала початком докорінного зламу у ході війни. Цей період характеризується нарощуванням агресії фашистського блоку, його суттєвими воєнними успіхами (капітуляція Франції, захоплення значної території СРСР, поразка США на Тихому океані).

Другий період: листопад 1942 р. — червень 1944 р. — докорінний злам, перелом у ході війни, перехід стратегічної ініціативи до антигіт-лерівської коаліції, суттєві воєнні перемоги цієї коаліції (під Ель-Аламейном, Сталінградом, Курськом, звільнення України та вихід на державний кордон СРСР, захоплення союзниками значної частини Італії, початок розпаду фашистського блоку).

Третій період: червень 1944 р. — 2 вересня 1945 р. — період завершальних остаточних перемог антигітлерівської коаліції. Він починається висадкою союзників у Франції (6 червня 1944 р.) — відкриттям другого фронту і закінчується капітуляціями Німеччини (8 травня 1945 р.) та Японії (2 вересня 1945 p .).

9 квітня 1940 р. за декілька годин німецькі війська окупували Данію, а згодом — Норвегію. 10 травня німецька армія перейшла у наступ на Західному фронті. Незважаючи на перевагу військ союзників (142 дивізії проти 135 німецьких), вони зазнали поразки. 14 травня 1940 р. капітулювали Нідерланди, 28 травня — Бельгія. 4 червня Велика Британія змушена була евакуювати свої війська. Поразки призвели до кризи уряду Великої Британії, який згодом очолив У. Черчілль — енергійний та далекоглядний політик, прибічник активної боротьби проти Німеччини.

14 червня 1940 р. без бою було здано Париж, Франція була розгромлена за 45 днів. 2/3 країни було окуповано. Французький колабораціоністський уряд на чолі з маршалом Петеном перебував у курортному містечку Віші.

У квітні 1941 р. німецькі війська окупували Югославію та Грецію. Дев’ять європейських держав перебували під їхнім чоботом, а 7 були союзниками. Лише 3 держави: Швеція, Швейцарія та Ісландія залишалися нейтральними.

7 грудня 1941 р. Японія 350 літаками атакувала американську військово-морську базу у Перл-Гарборі (Гавайські острови). США відразу втратили 18 кораблів, у тому числі 8 лінкорів, 272 літаки, загинуло 2300 осіб. Президент Рузвельт пізніше назвав 7 грудня днем довічної ганьби.

За наступні 4 місяці Японія захопила Філіппіни, Таїланд, Бірму, Малайю, Сінгапур та Індокитай. За півроку боїв на Східному (радянському) фронті німецькі війська захопили територію в 1,5 млн км з населенням 75 млн осіб, в полон потрапило 4 млн солдатів. Єдиним значним успіхом радянських військ стала битва під Москвою, коли німецькі війська були відкинуті від столиці СРСР на 100-300 км, що означало крах блискавичної війни. Але навесні 1942 р. радянське командування припустилося прикрих помилок на Харківському напрямку, і в результаті німецькі війська захопили Північний Кавказ і вийшли до Сталінграда.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити