Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

Друга світова війна

Завершення Другої світової війни


Початком докорінного перелому у ході війни стала битва під Сталінградом (18 листопада 1942 р. — 2 лютого 1943 p.). У жовтні 1942 р. британські війська здобули перемогу над італо-німецькими військами під Ель-Аламейном (в Єгипті), до травня 1943 р. звільнили всю Північну Африку (Алжир, Туніс, Марокко), захопивши 240 тис. полонених.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Після нападу Німеччини на СРСР почалося формування антигітлерівської коаліції, яке було зафіксоване в Декларації Об'єднаних Націй, підписаній 26 країнами (у тому числі СРСР, США, Китаєм, Великою Британією, Індією та Австралією) 1 січня 1942 р. В ній говорилося про рішучість цих країн боротися проти ворога, співробітничати у цьому плані один з одним. Було зафіксовано зобов'язання не підписувати сепаратного миру з супротивником.

ЗАПАМ'ЯТАЙ

28 листопада — 1 грудня 1943 р. відбулася Тегеранська конференція глав урядів СРСР, Великої Британії та США (Й. Сталін, У. Черчілль, Ф. Рузвельт), яка вперше визначила узгоджену стратегію трьох великих держав у боротьбі проти спільних ворогів. Конференція розглянула питання про відкриття другого фронту.

Остаточний злам у війні настав влітку 1943 р. У битві під Курськом у бойових операціях з обох сторін брали участь 4 млн осіб, 70 тис. гармат і мінометів, 12 тис. літаків, 13 тис. танків. Німецькі війська зазнали поразки. Стратегічна ініціатива остаточно перейшла до Червоної Армії.

З вересня 1943 р. англо-американські війська висадилися в Італії, і новий італійський уряд підписав акт про капітуляцію. Проте німецькі війська встигли окупувати Північну та Центральну Італію, блок фашистських держав почав розпадатись.

На Тегеранській конференції глав урядів СРСР, Великої Британії та США було прийнято рішення про висадку союзників у травні 1944 р. у Франції чисельністю до 1 млн осіб. Сталін погодився на вступ СРСР у війну проти Японії після розгрому Німеччини. У загальних рисах були узгоджені питання про польські кордони, про передачу частини Східної Пруссії СРСР. Тегеранська конференція стала важливим кроком на шляху зміцнення антигітлерівської коаліції.

У 1944 р. радянські війська продовжували успішні дії проти німецької армії, звільнивши від блокади Ленінград, визволивши Білорусію і Україну, Прибалтику.

6 червня 1944 р. англо-американські війська висадились у Північній Франції. Це означало відкриття другого фронту в Європі. Велику роль у звільненні Франції відіграв рух Опору. Саме його сили звільнили 25 серпня 1944 р. Париж. До кінця 1944 р. Франція і Бельгія були звільнені. Але основна боротьба йшлася на Східному фронті.

Продовжувався розпад фашистського блоку. У серпні 1944 р. з фашистського блоку вийшла Румунія, оголосивши війну Німеччині, у вересні — Фінляндія і Болгарія. В жовтні 1944 р. була звільнена Югославія. Єдиним союзником Німеччини залишалась Угорщина, але після впертого опору 13 лютого 1945 р. радянські війська взяли Будапешт.

4-11 лютого 1945 р. в Ялті (Крим) відбулася друга конференція глав урядів СРСР, США та Великої Британії. Було прийнято рішення добиватися беззастережної капітуляції Німеччини, розділити її на 4 зони окупації (додатково зона виділялася для Франції). Передбачалось утворення Центральної контрольної комісії для координації дій союзників у Німеччині. Важливим було рішення про знищення німецьких збройних сил і озброєння, німецького генерального штабу. Німецька воєнна промисловість повинна бути взята під контроль і ліквідована; воєнні злочинці — суворо покарані; нацизм і його установи — викоренено і ліквідовано.

Обговорювалось питання про створення Організації Об’єднаних Націй — органу безпечного миру і міжнародної безпеки. Гострим було польське питання. Вирішили, що її східні кордони пройдуть по «лінії Керзона», а на Заході Польща отримає нові території.

25 квітня — 26 червня 1945 р. у Сан-Франциско (США) проходила Установча конференція ООН. У її роботі брали участь представники 50 держав. Було прийнято Статут ООН, який вступив у дію 24 жовтня 1945 р. Загальні збори представників країн — членів ООН запровадили Генеральну Асамблею. Вона розглядає загальні проблеми співробітництва в справі підтримки миру, дає рекомендації членам ООН і Раді Безпеки. Рада Безпеки є постійно діючим політичним органом ООН, до якого входить 5 постійних членів (СРСР, США, Велика Британія, Франція і Китай) і 6 непостійних, які обираються на 2 роки. У Раді Безпеки діє принцип одностайності 5 постійних членів при прийнятті рішень. Ухвали Ради Безпеки є обов’язковими для всіх членів ООН. Окрім цих органів передбачалося створення Економічної і Соціальної ради, Міжнародного Суду, комісій.

16 квітня 1945 р. радянські війська почали Берлінську операцію.

2 травня Берлін було взято. У ніч на 9 травня 1945 р. в передмісті Берліна Карлхорсті було підписано акт про беззастережну капітуляцію Німеччини.

17 липня — 2 серпня 1945 р. у Потсдамі (Німеччина) проходила третя конференція глав урядів «великої трійки», але вже у зміненому складі. Брали участь Й. Сталін (СРСР), Г. Трумен (США) — (Ф. Рузвельт помер 12 квітня 1945 p .), У. Черчілль, а з 28 липня 1945 р. (після виборів) — К. Етлі (Велика Британія).

Заключною фазою світової війни були воєнні дії союзників проти Японії. У 1943-1944 рр. англо-американські війська завдали ряд поразок японським, особливо відчутною з них була морська битва в районі Філіппін. 6 і 9 серпня 1945 р. американці скинули атомні бомби на японські міста Хіросіму і Нагасакі, де загинуло 200 тис. чол. Цим США хотіли продемонструвати свою військову могутність і прискорити капітуляцію Японії без надмірних втрат, неминучих за прямого вторгнення на територію країни.

9 серпня 1945 р. у війну проти Японії вступив СРСР. Протягом тижня опір мільйонної Квантунської армії було зламано на всіх напрямках.

2 вересня 1945 р. на борту американського лінкора «Міссурі» відбулося підписання акту про беззастережну капітуляцію Японії. Друга світова війна закінчилася.

ЗАПАМ'ЯТАЙ

Підсумки Другої світової війни призвели до суттєвих змін у міжнародній ситуації— на світовій арені виникло нове співвідношення політичних сил. СРСР, незважаючи на величезні матеріальні та людські втрати, вийшов із війни політично сильнішим, ніж вступив у неї. З іншого боку, зросла економічна та політична могутність США. Суперництво між СРСР та США стало лейтмотивом міжнародних відносин протягом 45 післявоєнних років.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити