Всесвітня історія - повний новітній довідник школяра

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

Політика «холодної війни» і військово-політичних блоків


СРСР, керуючись теорією «перемоги соціалізму в усьому світі», намагався зміцнити і розширити свій авторитет і вплив, досягнуті в результаті перемоги у війні, провадив політику диктату по відношенню до країн Східної, Центральної і Південно-Східної Європи, нав’язуючи їм свою «модель» соціалізму. На цьому ґрунті почалися перші дипломатичні зіткнення між СРСР і США.

Президент США Г. Трумен у посланні конгресу в грудні 1945 р. заявив про те, що здобута країною перемога поклала на американський народ тягар постійної відповідальності за керівництво світом. Він також демонстративно схвалив промову У. Черчілля 5 березня 1946 р. у м. Фултон (штат Міссурі, США), де останній заявив, що на Схід Європи впала залізна завіса , «холодна війна» продовжувалась 45 років.

Складовою частиною цієї політики стала доктрина Трумена, проголошена в березні 1947 р. Суть цієї доктрини була в праві США допомагати тим країнам, які опинилися безпосередньо під комуністичною загрозою. Відповідно до цієї доктрини, Греції та Туреччині була надана допомога в 400 млн дол. для боротьби з загрозою міжнародного комунізму. Складовою частиною доктрини Трумена стала допомога цим країнам спеціалістами і озброєнням, що дало змогу американцям в значній мірі взяти під контроль їхні армії.

Процес поляризації спричинив виникнення так званої блокової політики. У квітні 1949 р. 12 держав (у т.ч. США, Велика Британія, Франція, Італія) підписали у Вашингтоні Північноатлантичний пакт (НАТО). Ареною протистояння стала й Азія. У 1954 р. під егідою США тут створюється військовий блок з 8 держав СЕАТО (Організація договору Південно-Східної Азії), до якого увійшли США, Велика Британія, Франція, Австралія, Нова Зеландія та ін.

На противагу цьому СРСР створює свій блок. У травні 1955 р. союзники СРСР Албанія, Болгарія, Угорщина, НДР, Польща, Чехо-Словаччина, Румунія підписують (Варшавський) договір про колективну безпеку, взаємодопомогу, включаючи застосування військової сили. «Холодна війна» у ряді випадків в деяких регіонах перетворювалась на «гарячу», зокрема — корейська проблема, Карибська криза.

Словник

Холодна війна — це такий міжнародний стан, коли міжнародні відносини мають конфронтаційний зміст, характеризуються форсуванням гонки озброєнь, створенням агресивних блоків, балансуванням на грані «гарячої» війни, різким загостренням Ідеологічного протистояння, згортанням економічних відносин, участю в локальних конфліктах.

ЗВЕРНИ УВАГУ

Ще одним наріжним каменем зовнішньої політики США в ці роки став «план Маршалла» — економічна допомога країнам Європи в 16 млрд доларів. 17 країн Європи взяли участь у «плані Маршалла». Основною умовою надання допомоги була відмова від націоналізації промислових об'єктів та сприяння розвитку приватного підприємництва. План діяв з 1948 по 1951 рік. 60% коштів отримали Велика Британія, Франція, Італія, ФРН.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити