Біологія 10 клас - розробки уроків - Євсеєв Р.С., Задорожний К.М. 2018

Бioрізноманіття
ПРЕДСТАВЛЕННЯ ПРОЕКТІВ ХАРАКТЕРИСТИКА ВИДІВ ЗА ВИДОВИМИ КРИТЕРІЯМИ

Цілі уроку:

освітня: сформувати вміння складати характеристику видів за видовими критеріями;

розвивальна: розвивати вміння застосовувати різні джерела та засоби для отримання інформації (вербальної, числової, символьної) з критичним оцінюванням якості й достовірності;

виховна: виховувати зацікавленість до навчання впродовж життя шляхом отримання нових знань у сфері біології та екології.

Обладнання і матеріали: зображення живих організмів різних видів (за темами проектів).

Базові поняття і терміни: морфологічний критерій, фізіологічний критерій, біохімічний критерій, цитогенетичний критерій, молекулярно-біологічний критерій, географічний критерій, екологічний критерій.

Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.

Ключові компетентності: спілкування державною мовою; наукове розуміння природи; застосування інформаційно-комунікаційних технологій для створення, пошуку, обробки, обміну інформацією в навчальній діяльності; здатність до пошуку та засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Питання для бесіди

1. Які систематичні одинці існують у сучасній класифікації живих організмів?

2. Які критерії застосовують для характеристики виду?

3. Що саме визначає кожний з них?

4. Чи можливо вирізнити види, застосовуючи лише один критерій? Відповідь обґрунтуйте.

ІІІ. ПРЕДСТАВЛЕННЯ ПРОЕКТІВ

Приклад проекту

Систематичне положення обраного для дослідження виду

Домен: Еукаріоти

Надцарство: Опістоконти

Царство: Справжні тварини

Тип: Членистоногі

Клас: Павукоподібні

Ряд: Павуки

Родина: Павуки-колопряди

Рід: Хрестовики

Вид: павук-хрестовик звичайний (Araneus diadematus)

1. Морфологічний критерій: тіло складається з двох відділів — головогрудей і черевця, має чотири пари членистих кінцівок. Тіло вкрите шаром соскоподібної речовини, що запобігає випаровуванню води. Головогруди вкриті товстим і міцним головогрудним щитом, у передній частині якого розташовані вісім простих очей. На верхньому боці черевця розташовані білі або світло-бурі плями, що утворюють хрест (звідси назва). Забарвлення тіла може дещо різнитися — залежно від навколишнього освітлення на нижньому боці черевця є три пари павутинних залоз, що виробляє павутину. Розміри самця — 10-11 мм, черевце більш вузьке, ніж у самок. Розміри самки — 17-26 мм.

2. Фізіологічний критерій: гетеротрофи, температура тіла залежить від температури середовища (холоднокровна тварина). Процеси травлені зовнішні. За допомогою хеліцер упорскує у здобич травні ферменти, які перетравлюють її зсередини, а потім споживає утворений розчин. Здатний утворювати нитки з клейкого секрету павутинних залоз, що густішає на повітрі Роздільностатеві. Яйця самиці відкладають восени, заплітаючи їх у цупкий павутиновий кокон наступне покоління павуків виводиться з яєць навесні. Вони також зимують і дозрівають статево лише наступного літа. Після спарювання самець зазвичай гине (його поїдає самка). Самка гине після того, як залишить кокон у безпечному місці.

3. Етологічний критерій: очікує здобич, сидячи всередині павутини або поряд з нею на сигнальній нитці основна здобич — оси, джмелі, бджоли, мухи та метелики. За потрапляння до павутини чогось неїстівного вивільняє це, обриваючи павутинку впольовану здобич, якщо дуже голодний, павук може почати їсти одразу, але частіше переносить у затишне місце або заплітає павутинням і залишає висіти у сітці про запас. Кожні 1-2 дні павуки руйнують пошкоджене павутиння та сплітають нове.

4. Географічний критерій: поширений Європою та деякими регіонами Північної Америки. Живе в соснових та ялиново-букових лісах, на верхових болотах, по узліссях і в живих огорожах, рідше — на луках, ріллях, у садах.

5. Екологічний критерій: зазвичай живуть у кронах дерев, створюючи між гіллям ловчі мережі, а з листків дерева робить собі сховище. Іноді будує павутиння на кущах або на старих будівлях.

6. Біохімічний критерій: виробляє отруту, що є токсичною для безхребетних тварин. У складі отрути є гемолізін, що здатний розчиняти еритроцити кролика, щура, миші, проте еритроцити морської свинки, коня, вівці, собаки і людини до нього нечутливі нейротоксична складова отрути блокує передачу нервового імпульсу через синапси безхребетних тварин, позбавляючи їх можливості рухатися.

7. Генетичний критерій: у соматичних клітинах хрестовика містяться 32 хромосоми (16 пар). Остання, шістнадцята, пара має відмінні риси: у самок вони мають Х-подібну форму, а у самців одне з плечей хромосоми відсутнє (редуковане) таким чином, самки є гомозиготними за цими хромосомами, а самці — гетерозиготними.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до оцінювання знань з теми «Біорізноманіття».


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити