Біологія 10 клас - розробки уроків - Євсеєв Р.С., Задорожний К.М. 2018
Обмін речовин і перетворення енергії
ВІТАМІНИ, ЇХНЯ РОЛЬ В ОБМІНІ РЕЧОВИН
Цілі уроку:
• освітня: сформувати поняття про вітаміни як біологічно активні речовини; розглянути основні групи вітамінів та їхню роль в обміні речовин;
• розвивальна: розвивати вміння логічно мислити, аналізувати та порівнювати вплив вітамінів на живий організм; уміння працювати з різними джерелами інформації;
• виховна: виховувати розуміння значення вивчення процесів обміну для формування навичок здорового способу життя.
Обладнання і матеріали: таблиці вмісту вітамінів у продуктах харчування.
Базові поняття і терміни: водорозчинні вітаміни, жиророзчинні вітаміни.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Ключові компетентності: спілкування державною мовою; наукове розуміння природи; уміння аналізувати, формулювати висновки; знання та розуміння фундаментальних принципів біології.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання до бесіди
1. Що означають поняття «біологічно активні речовини», «провітаміни», «вітаміни»?
2. Які функції, на вашу думку, виконують вітаміни у живих організмах?
3. Як можна з’ясувати вміст вітамінів у продуктах харчування?
4. Чи аналізували ви свій добовий раціон на вміст необхідних вітамінів? Якими були результати вашого дослідження?
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя з елементами бесіди
Вітаміни — біологічно активні речовини різної хімічної природи, необхідні в невеликих кількостях для нормального обміну речовин і життєдіяльності живих організмів. На сьогодні відомо близько 25 вітамінів, кожен з яких має літерне позначення та хімічну назву.
В організмі людини деякі вітаміни не синтезуються взагалі, тому вони повинні обов’язково надходити в складі їжі. Інші вітаміни синтезуються кишковою мікрофлорою і всмоктуються в кров, тому навіть за відсутності таких вітамінів у їжі організм може не відчувати в них потреби.
За фізико-хімічними властивостями вітаміни ділять на дві групи: жиророзчинні (A, D, E, K) і водорозчинні (вітаміни групи B, вітаміни C, H, P).
Назва Хімічна назва |
Біологічна дія |
Жиророзчинні вітаміни |
|
A Ретинол |
Необхідний для нормального обміну речовин, забезпечує нормальний ріст організму. Входить до складу зорового пігменту родопсину, необхідний для повноцінного зору |
D Кальциферол |
Бере участь у засвоєнні солей Кальцію і Фосфору, їх відкладенні в кістковій тканині |
E Токоферол |
Стимулює м’язову діяльність і функції статевих залоз; є природним антиоксидантом |
K Філохінон |
Бере участь у біосинтезі протромбінового комплексу і сприяє нормальному зсіданню крові |
Водорозчинні вітаміни |
|
В1 Тіамін |
У складі коферменту тіамінпірофосфату (кокарбоксилази) бере участь у реакціях декарбоксилювання кетокислот |
В2 Рибофлавін |
У складі деяких окисно-відновних ферментів бере участь у реакціях переносу електронів, у перетвореннях амінокислот та інших сполук. Сприяє загоюванню ран, забезпечує світловий і колірний зір |
B3 (PP) Нікотинова кислота |
В організмі перетворюється на нікотинамід, який вступає в реакцію з НАД та НАДФ. Бере участь у обміні білків, ліпідів, амінокислот та пуринів |
В5 Пантотенова кислота |
Входить до складу коферменту А, що відіграє важливу роль у процесах ацетилювання й окиснення. Бере участь у вуглеводному і жировому обміні |
В6 Піридоксин |
У тканинах перетворюється на піридоксальфосфат — кофермент, що бере участь головним чином у реакціях синтезу і розщеплення амінокислот, які є складовою білків |
В9 Фолієва кислота |
Необхідна для росту й розвитку кровоносної та імунної системи. Стимулює утворення еритроцитів та лейкоцитів, знижує вміст холестерину у крові |
В12 Кобаламін |
Входить до складу деяких ферментів. Активує білковий обмін, бере участь у біосинтезі метіоніну, нуклеїнових кислот, впливає на вуглеводний і жировий обмін; бере участь у кровотворенні |
C Аскорбінова кислота |
Бере участь у регулюванні окисно-відновних процесів, що відбуваються в організмі; у вуглеводному обміні, зсіданні крові, регенерації тканин; в утворенні стероїдних гормонів; у синтезі колагену та нормалізації проникності капілярів |
H Біотин |
Бере участь у реакціях переносу CO2 до органічних сполук (у біосинтезі жирних кислот) |
За фізіологічною дією вітаміни поділяють на кілька груп:
• вітаміни, що підвищують загальну реактивність організму (B1, B2, PP, A, C);
• антигеморагічні (C, K) (з кровоспинними властивостями);
• антианемічні (B12, C);
• антиінфекційні (C, A).
За недостатнього надходження вітамінів у організм протягом деякого часу виникають характерні й небезпечні патологічні зміни. За задоволенням потреби організму у вітамінах існують три патологічні стани: авітаміноз — тривала повна або майже повна відсутність одного з вітамінів (поліавітаміноз — нестача одразу кількох вітамінів); гіповітаміноз — часткова, але та, що вже проявилася специфічним чином, недостатність вітаміну; гіпервітаміноз — тривале надлишкове введення в організм будь-якого вітаміну.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
1. На які групи поділяють вітаміни відповідно до властивостей?
2. Складіть таблицю «Біологічна дія вітамінів».
3. Знайдіть і зазначте в таблиці добову потребу в різних вітамінах відповідно до свого віку.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати відповідний параграф у підручнику. Скласти таблицю «Вміст вітамінів у продуктах харчування». Проаналізувати свій добовий раціон на вміст необхідних для нормального розвитку вітамінів.